عبدالله بن حارث بن نوفل

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن حارث بن نوفل
عبداللَّه بن حارث از فرزندان عبدالمطلب و از اصحابِ امیرمؤمنان علیه‏السلام بود. [1] .
عبداللَّه همواره از دوستداران و شیعیان امیرالمؤمنین علیه‏السلام و خاندان رسالت بوده است، اگر چه در کتاب‏های تاریخ نامی از وی در زمره جنگ‏جویان زمان حضرت علی علیه‏السلام مثل جمل یا صفین و نهروان ذکر نشده است؛ اما اخبار و احادیثی از امیرالمؤمنین علیه‏السلام و امام حسن علیه‏السلام نقل کرده است که نمونه‏ای از آن را ذکر می‏کنیم:
ابن ابی الحدید در ذیل خطبه 37 از نهج البلاغه فصلی درباره آگاهی امیرالمؤمنین علیه‏السلام به امور غیبی مطرح کرده، از جمله عبداللَّه به حارث نقل می‏کند که: امیرالمؤمنین علیه‏السلام بالای منبر فرمود: هیچ کس به حد بلوغ نرسیده است مگر این که خداوند درباره او آیه‏ای نازل کرده است، مردی که نسبت به او بغض و کینه داشت از جا برخاست. و گفت: آیا خداوند درباره تو چیزی از قرآن نازل کرده است؟ مردم که متوجه شدند او قصد اهانت به حضرت داشته خواستند او را بزنند، اما حضرت فرمود: از او دست بردارید. سپس به او گفت: آیا سوره هود را خوانده‏ای؟ گفت: آری، سپس حضرت این آیه از آن سوره را خواند: «أفمن کان علی بَینَةٍ مِن ربِّه و یتلُوهُ شاهِدٌ مِنه؛ [2] آیا آن کسی که بر دلیل روشنی از پروردگار خود است و گواهی صادقی همراه اوست». وقتی این آیه را خواند فرمود: ای مرد، آن کسی که بر دلیل روشنی از پروردگار خود بود، حضرت محمّد صلی الله علیه و آله است، و آن گواه صادق که همراه اوست، من هستم. [3] .
از اخبار غیبی دیگری که عبداللَّه به حارث نقل می‏کند این داستان است که می‏گوید: من به روزگار حکومت عمر یا عثمان، همراه علی بن ابی طالب علیه‏السلام برای انجام عمره به مکه رفتیم، او به خانه خواهر خود ام هانی دختر ابوطالب رفت و چون اعمال عمره خود را انجام داد تنی چند از عراقیان به نزد حضرتش آمدند و گفتند: ای اباالحسن، ما نزد تو آمده‏ایم تا از موضوعی بپرسیم و پاسخ آن را از شما بشنویم. فرمود: چنین گمان می‏کنم که می‏خواهی از مغیره بپرسید که گفته است که او آخرین کسی بوده که با پیکر مطهر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در میان قبر تجدید عهده کرده است! گفتند: آری، آمده‏ایم همین موضوع را از شما سؤال کنیم. حضرت فرمود: مغیره دروغ گفته است؛ زیرا آخرین کسی که با پیکر مطهر پیامبر صلی الله علیه و آله در قبر تجدید عهد کرده است، قثم بن عباس است که پس از همه ما از میان قبر مطهر حضرت بیرون آمده است. [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 51، ش 74؛ اسد الغابه، ج 3، ص 139.
[2] هود 11، آیه 17.
[3] شرح ابن ابی الحدید، ج 2، ص 287.
[4] شرح ابن ابی الحدید، ج 13، ص 41.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir