مالک اشتر نخعی (مالک بن حارث)

نوع اصطلاح :
عنوان :
مالک اشتر نخعی (مالک بن حارث)
مالک فرزند «حارث بن عبد یغوث نخعی» معروف به «مالک اشتر»، [1] کنیه‏اش ابو ابراهیم است. وی از اهالی یمن بود که در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله به شرف اسلام نایل آمد و چون به دیدار پیامبر صلی الله علیه و آله توفیق نیافت لذا او را جزو تابعین [2] به شمار آورده‏اند. [3] .
مالک از یمن به کوفه آمد و در همان جا ساکن گردید و چون مردی شجاع و دلاوری با تقوا بود در جنگ‏ها و فتوحات اسلامی از جمله در جنگ تبوک در سال 13 هجری در عصر خلافت ابوبکر به مصاف رومیان رفت [4] و در فتح دمشق به فرماندهی ابو عبیده جراح شرکت داشت [5] .
او در عین دلاوری مقابل دشمنان و منحرفان در برابر ضعیفان و درماندگان دلی رحیم و قلبی مهربان داشت.
در زمان خلافت عثمان به علت اعتراض به کارگزار ناصالح کوفه به شام تبعید شد و از آن جا به کوفه بازگردانده و سپس به «حمص» تبعید گردید و سرانجام در سرنگونی خلافت عثمان به یاری اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله شتافت.
مالک پس از کشته شدن عثمان، در خلافت امیر مؤمنان علیه‏السلام بسیار تلاش کرد و با حضرت بیعت نمود و از سرداران بزرگ سپاه حضرت گردید. وی از شیعیان بسیار پای‏بند و یاری دهندگان به امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود، به طوری که رابطه دوستی او با مولای متقیان آن قدر زیاد بود که امام علی علیه‏السلام پس از مرگ وی فرمود: «رحم اللَّه مالکاً، فلقد کان لی کما کنت لرسول اللَّه صلی الله علیه و آله؛ خداوند مالک را رحمت کند، او برای من همان گونه بود که من برای رسول خدا صلی الله علیه و آله بودم.»
از آن جا که معاویه از این رابطه معنوی بین امام علیه‏السلام و مالک آگاهی داشت دستور داده بود که در خطبه‏ها علاوه بر لعن امیرالمؤمنین علیه‏السلام، امام حسن علیه‏السلام و امام حسین علیه‏السلام، نیز به مالک اشتر و عبداللَّه بن عباس هم لعن کنند. [6] .
در شجاعت و دلاوری این مرد الهی همین بس که ابن ابی الحدید درباره‏اش می‏گوید: پاداش مادری که چون مالک اشتر را پرورده است با خدا باد، که اگر کسی سوگند بخورد که خداوند متعال میان عرب و عجم شجاع‏تر از او، جز استادش علی علیه‏السلام نیافریده است، من بر او بیم گناه ندارم، و چه نیکو گفته است آن کسی که وقتی درباره مالک اشتر از او پرسیدند، گفت: من درباره مردی که زندگانی او مردم شام را شکست داد و مرگش مردم عراق را شکست داد، چه بگویم؟ [7] .

پی نوشت ها:
[1] مالک را بدان جهت اشتر می‏گویند که در جنگ یرموک که در زمان ابوبکر بین مسلمانان و رومیان اتفاق افتاد، وی شرکت کرد و بر اثر ضرباتی که از جانب رومیان به او وارد شد پلک‏های چشم او شکافته شد و برگشت، و عرب به کسی که چشمش چنین باشد «اشتر» می‏گویند.
[2] ر. ک: همین اثر، ج 1، ص 34.
[3] مناقب ابن شهر آشوب، ج 2، ص 7.
[4] تاریخ طبری، ج 4، ص 401.
[5] تاریخ طبری، ج 4، ص 441.
[6] شرح ابن ابی الحدید، ج 15، ص 99.
[7] شرح ابن ابی الحدید، ج 2، ص 213.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir