محمد بن جعفر بن ابی‏طالب

نوع اصطلاح :
عنوان :
محمد بن جعفر بن ابی‏طالب
محمّد برادر عبداللَّه و عون از فرزندان جعفر بن ابی‏طالب و اسماء بنت عمیس که معروف به «ذوالجناحین» و برادرزادگان حضرت علی علیه‏السلام هستند. محمّد از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و از انصار مدینه است و در کوفه به عموی خود علی علیه‏السلام وارد شد و در زمره اصحاب ایشان قرار گرفت. [1] او نیز از هاشمیانی است که با امیرالمؤمنین بیعت کرد و پیمان بست تا پایان عمر از ولایت آن حضرت دفاع کند. [2] .
ابن حجر می‏نویسد: اول کسی که از مهاجرین به «محمّد» نام‏گذاری شد، محمّد بن جعفر است، کنیه‏اش ابوالقاسم و با «ام کلثوم» دختر عمویش (دختر حضرت علی علیه‏السلام) بعد از حکومت عمر ازدواج کرد و در صفین در رکاب علی علیه‏السلام جنگید. [3] .
طبق نقل دیگری، هنگامی که امیرمؤمنان عازم بصره برای سرکوب ناکثین بود، چون به «ربذه» رسید، محمّد بن ابی‏بکر و محمّد بن جعفر را به همراه نامه‏ای به جانب کوفه روانه کرد تا مردم را برای پیوستن به امام علیه‏السلام فراخوانند. [4] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: رجال طوسی، ص 28، ش 31 و ص 58، ش 2.
[2] الجمل، ص 107.
[3] الاصابه، ج 6، ص 8؛ ر. ک: اسدالغابه، ج 4، ص 313؛ رجال کشی، ص 70، ح 125.
[4] تاریخ طبری، ج 4، ص 478 حوادث سال 36 هجری.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir