یعلی بن امیه (منیه) تمیمی

نوع اصطلاح :
عنوان :
یعلی بن امیه (منیه) تمیمی
یعلی بن امیه (منیه) تمیمی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله و از راویان حدیث است که در جریان فتح مکه مسلمان شد و در جنگ صفین و تبوک شرکت نمود. [1] .
وی پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله از طرف ابوبکر به امارت حلوان و از جانب عمر بن خطاب به امارت نجران برگزیده شد. اما در نجران به فکر مال‏اندوزی افتاد و بیت‏المال را برای خود برمی‏داشت. این خبر که به عمر رسید، فوراً او را عزل کرد و دستور داد پیاده از مدینه منوره بیاید. اما یعلی پنج - شش روز بیشتر راه نیامده بود که باخبر شد عمر از دنیا رفته، از این رو سوار بر مرکب شد و خود را در مدینه به عثمان معرفی کرد. عثمان نیز او را به مقام فرماندهی لشکر منصوب کرد. [2] .
یعلی بن امیه پس از قتل عثمان به فکر توطئه و فتنه بر ضد خلافت امیرالمؤمنین افتاد و نزد طلحه و زبیر و عایشه رفت و با کمک مالی آنها را بر ضد حضرت علی علیه‏السلام یاری کرد و در جنگ جمل نیز در سپاه طلحه و زبیر شرکت نمود و سرانجام پس از جنگ صفین از دنیا رفت. [3] .
با توجه به مطالب بالا اگرچه نام یعلی بن امیه را باید در ردیف مخالفان و حتی دشمنان امیرالمؤمنین علیه‏السلام به شمار آورد، ولی ابن حجر از ابن عبدالبر از ابن مدینی نقل می‏کند که: حضرت علی علیه‏السلام، یعلی بن امیه را در مدتی کوتاه به فرمانداری یمن گمارد و از ابو حسان نقل کرده که: وی در صفین در رکاب حضرت علی علیه‏السلام به شهادت رسیده است. [4] .
با توجه به این نقل تاریخی، نام یعلی بن امیه را در زمره اصحاب حضرت علی علیه‏السلام ذکر کردیم.

پی نوشت ها:
[1] تهذیب التهذیب، ج 9، ص 418؛ ر. ک: سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 271.
[2] تهذیب التهذیب، ج 9، ص 418؛ ر. ک: سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 271.
[3] تهذیب التهذیب، ج 9، ص 418؛ ر. ک: سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 271.
[4] تهذیب التهذیب، ج 9، ص 418؛ ر. ک: سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 271.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir