سیاستمداری امام علی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
سیاستمداری امام علی‏
حضرت امیرالمؤمنین علی‏ علیه السلام با استفاده از وحی الهی، و رهنمودهای رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم و ذهن و اندیشه بی نظیر خود هم جامعه را و هم مردم را به خوبی می‏شناخت،
با انواع روش‏ها و شیوه‏های سیاستمداری آشنا بود، دشمنان را به خوبی می‏شناخت و راه‏های مقابله با انواع توطئه‏ها را می‏دانست،
امّا در بکارگیری آن احتیاط می‏کرد، و در اجرای روش‏های سیاسی اصول‏گرا بود.
به مرزهای تعیین شده ارزش‏های اخلاقی و شرع مقدّس، احترام می‏گذاشت.
چون بسیاری از سیاستمداران آن روز با سیاست توحیدی آشنا نبودند و در عمل به ارزشهای دین بیگانه بودند،
به معاویه و روش‏های سیاسی او چشم می‏دوختند که از انجام هر عملی باکی ندارد، می‏گفتند:
معاویه زیرک است یا سیاستمدارتر است.
در صورتی که:
معاویه هرچه در امور سیاسی می‏دانست به کار می‏گرفت و محدودیتی نداشت، در صورتی که حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام آنچه را که می‏دانست در محدوده شرع مقدّس به کار می‏گرفت و خواسته‏های اطرافیان را در مرز دین پاسخ می‏گفت.
با توجّه به برخی فرازهای نهج‏البلاغه علی‏علیه السلام، این مطلب ثابت می‏شود، جامعه‏ای که علی‏ علیه السلام در آن می‏زیست تصوّر صحیحی از سیاست و سیاستمدار نداشت که آن حضرت را به بی سیاستی متّهم می‏کرد.
در اینجا برخی از سخنان مطرح می‏شود که در آن به این توهّم مردم پاسخ داده شده و فرق سیاست حقیقی و غیر حقیقی، بیان شده است و بر ارتباط تنگاتنگ (سیاست و دین) که همان سیاست الهی است، تأکید می‏شود که فرمود: [1] .
أَیهَا النَّاسُ، إِنَّ الْوَفَاءَ تَوْأَمُ الصِّدْقِ، وَلَا أَعْلَمُ جُنَّةً أَوْقی مِنْهُ، وَمَا یغْدِرُ مَنْ عَلِمَ کَیفَ االْمَرْجِعُ.
وَلَقَدْ أَصْبَحْنَا فی زَمَانٍ قَدِ اتَّخَذَ أَکْثَرُ أَهْلِهِ الْغَدْرَ کَیساً، وَنَسَبَهُمْ أَهْلُ الْجَهْلِ فِیهِ إِلی حُسْنِ الْحِیلَةِ.
مَا لَهُمْ! قَاتَلَهُمُ اللَّهُ!
قَدْ یرَی الْحُوَّلُ الْقُلَّبُ وَجْهَ الْحِیلَةِ وَدُونَهَا مَانِعٌ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ وَنَهْیهِ، فَیدَعُهَا رَأْی عَینٍ بَعْدَ الْقَدْرَةِ عَلَیهَا، وَینْتَهِزُ فُرْصَتَهَا مَنْ لَا حَرِیجةَ لَهُ فِی الدِّینِ.

پی نوشت ها:
[1] خطبه 41 نهج‏البلاغه معجم المفهرس.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir