معیار حق بودن

نوع اصطلاح :
عنوان :
معیار حق بودن
بسیاری در مسائل سیاسی، خود محورند و به همین دلیل شکست می‏خورند،
و برخی در مسائل سیاسی سرگردان و مضطربند که طعمه حوادث گوناگون می‏گردند.
امّا آنها که در مباحث سیاسی دارای معیارهای کامل و الگوهای والا می‏باشند، به رشد و کمال معنوی رسیده و در تحوّلات سیاسی راه انحرافی نمی‏پیمایند.
پس وجود معیارها، و الگوهای کامل یک ضرورت است که حضرت رسول اللَّه‏ علیه السلام برای امّت اسلامی، حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام را معیار حقّ و الگوی کامل معرّفی فرمود.
حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام درباره معیار بودن خویش نسبت به مؤمن و منافق فرمود:
قالَ‏ علیه السلام لَوْ ضَرَبْتُ خَیشُومَ الْمُؤمِنِ بِسَیفی هذا عَلَی اَنْ یبْغِضُنی ما اَبْغَضَنی وَ لَوْ صَبَبْتُ الدُّنْیا بِجَمَّاتِها عَلَی المُنافِقِ عَلَی اَنْ یحِبَّنی ما اَحَبَّنی وَ ذلِکَ اَنَّهُ قُضِی فَانْقَضی عَلَی لِسانِ النَّبِی الْاُمِّی‏ صلی الله علیه وآله وسلم اَنَّهُ قالَ: یا عَلِی لا یبْغِضُکَ مُؤمِنٌ وَ لا یحِبُّکَ مُنافِقٌ. [1] .
«اگر با این شمشیرم از بیخ بینی مؤمن بزنم تا مرا دشمن دارد، دشمن نخواهد داشت و اگر همه دنیا را اعمّ از بزرگ و کوچک آن در مقابل منافق بریزیم و در اختیار او قرار دهم تا مرا دوست بدارد، دوست نخواهد داشت، زیرا که این حقیقت در زبان و فرموده رسول اللَّه صلی الله علیه وآله وسلم حتمی شده که فرمود:
یا علی هیچ مؤمنی تو را دشمن نمی‏دارد و هیچ منافقی تو را دوست نخواهد داشت»

پی نوشت ها:
[1] حکمت 45 نهج‏البلاغه، معجم‏المفهرس محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir