مصادره قطائع خلیفه سوم

نوع اصطلاح :
عنوان :
مصادره قطائع خلیفه سوم
یکی از مشکلات حکومتی حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام بازگرداندن زمین‏های فراوانی بود که در حکومت خلیفه سوم به سرمایه‏داران بنی‏امیه تعلّق گرفت، که مصادره اینگونه از زمین‏ها کار آسانی نبود و مشکلات فراوانی برای امام علی‏ علیه السلام پدید آورد که فرمود:
اَرَأَیتُمْ لَوْ... اَمْضَیتُ قَطائِعَ اَقْطَعَها رَسُولُ اللَّهِ‏ صلی الله علیه وآله وسلم لِأقوامٍ لَمْ تَمْضَ لَهُمْ وَ لَمْ تَنْفَد.
«می‏دانستید اگر... قطائع و عطایا را با ملاک و معیاری که رسول اللَّه‏ صلی الله علیه وآله وسلم قرار داده است به مردم می‏دادم چه می‏شد...»
قطایع، زمین‏هایی هستند از اراضی بیت المال که خراج بر آنها مقرّر است که رهبر مسلمین به بعضی از مجاهدان می‏بخشید، یا خراج از آنها می‏گرفت،
و یا به جای خراج، مالیاتی اندک بر آن مقرّر می‏فرمود.
که خلیفه سوم بسیاری از اینگونه زمین ها را به سران بنی‏امیه بخشیده بود بدون آنکه در جنگی شرکت کرده، و یا کار خاصّی برای حکومت انجام داده باشند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه ابن ابی الحدید ج 1 ص 269.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir