راه‏های اصلاح و سلامت جامعه

نوع اصطلاح :
عنوان :
راه‏های اصلاح و سلامت جامعه
از آنجا که جامعه و زندگی اجتماعی یکی از عوامل مهمّ تربیتی محسوب می‏شود و سلامت و اصالت و رشد و کمال انسان‏ها به سلامت و اصلاح جامعه نیز بستگی دارد،
باید به جامعه روی آورد و راه‏های اصلاح و سلامت آن را شناخت،
و علل فسادزدگی و عقب ماندگی جوامع آلوده را شناسایی کرد،
و موانع رشد و ترقّی را از سر راه انسان‏ها برداشت.
از نظر نهج‏البلاغه سلامت و اصلاح جامعه را باید در نظم و اجرای قانون و مقرّرات کامل الهی و رعایت قوانین فردی و اجتماعی جستجو کرد که بی‏نظمی و هرج و مرج طلبی (آنارشیسم) و تجاوز به حقوق دیگران، فساد و تباهی و سقوط را در پی خواهد داشت.
امام علی‏ علیه السلام در کلام ارزشمندی به ره‏آورد برقراری نظم اجتماعی و رعایت صحیح حقوق فرد و جامعه اشاره می‏فرماید:
فَإِذَا أَدَّتِ الرَّعِیةُ إِلَی الْوَالِی حَقَّهُ، وَأَدَّی الْوَالِی إِلَیهَا حَقَّهَا عَزَّ الْحَقُّ بَینَهُمْ، وَقَامَتْ مَنَاهِجُ الدِّینِ، وَاعْتَدَلَتْ مَعَالِمُ الْعَدْلِ، وَجَرَتْ عَلَی أَذْلاَلِهَا السُّنَنُ، فَصَلَحَ بِذلِکَ الزَّمَانُ
(پس هرگاه که مردم حقوق حکومت را ادا کنند و حکومت نیز حقوق مردم را رعایت کند، حق و عدالت در میان آنها قوی و نیرومند می‏گردد و راه دین و دینداری استوار و جاودانه می‏شود و علائم تحقّق عدالت اجتماعی رخ می‏نماید. امور زندگی فرد و جامعه در مجرای اصلی خود قرار می‏گیرد و آنگاه جامعه و زمانه اصلاح می‏شود.) [1] .
حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام با توجّه به ره‏آورد نظم اجتماعی، از بی‏نظمی‏ها هشدار می‏دهد که:
وَإِذَا غَلَبَتِ الرَّعِیةُ والِیها، أَوْ أَجْحَفَ الْوَالِی بِرَعِیتِهِ، اخْتَلَفَتْ هُنَالِکَ الْکَلِمَةُ، وَظَهَرَتْ مَعَالِمُ الْجَوْرِ، وَکَثُرَ الْإِدْغَالُ فِی الدِّینِ
(امّا آن گاه که رعیت بر حکومت خویش چیره گردد و یا حکومت و رهبر بر مردم ظلم روا دارد، نظم اجتماعی فرو می‏پاشد و نشانه‏های جور و ستم آشکار می‏گردد و اعمال ناروا در امور دین فراوان می‏شود.) [2] .
چه نیکو سرودند که:
خدا آن ملّتی را سروری داد
که تقدیرش به دست خویش بنوشت

پی نوشت ها:
[1] خطبه 8/216 نهج‏البلاغه معجم المفهرس محمد دشتی، که برخی از اسناد آن به این شرح است:
1- روضه کافی ج 8 ص 352 ح550: کلینی (متوفای 328 ه)
2- منهاج البراعة ج 2 ص 348: ابن راوندی (متوفای 573 ه)
3- دعائم الاسلام ج2 ص541 ح1926: قاضی نعمان (متوفای 363 ه)
4- بحارالانوار ج34 ص184 وج27 ص251: مجلسی (متوفای 1110 ه)
5- ربیع الابرار ج5 ص191 ح186: زمخشری معتزلی (متوفای 538ه).
[2] خطبه 9/216 نهج‏البلاغه معجم المفهرس محمد دشتی (مدارک گذشته).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir