فضايل اهل بيت

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضايل اهل بيت
مي‏دانيم که اهل بيت (خاندان پيامبر)- عليهم السلام- در ناز و نعمت نمي‏زيستند بلکه پيوسته با شمشير و زهر و آوارگي و تهمت و زندان و تبعيد سر و کار داشتند.
اين همان «خير» ي بود که از آن برخوردار بودند... و در دعا از خداوند مي‏خواهيم که ما را نيز از اين نعمت بهره‏ور کند، و مي‏گوئيم: «پروردگارا، ما را از نيکوئي‏هائي که به محمد (ص) و خاندانش ارزاني داشتي برخوردار ساز، و از بديهائي که محمد (ص) و خاندانش ارزاني داشتي برخوردار ساز، و از بديهائي که محمد (ص) و خاندانش را در امان داشتي، دور گردان...»
اما «شر» ي که خداوند از آنان دور ساخته، همانا «شر» خمودگي و خواري و هوسراني و بي‏اعتنائي به مشکلات محرومان و ستمديدگان بود.
امتياز اساسي اهل بيت عبارت بود از: جهاد!
مولا علي (ع) در يکي از دعاهاي خويش مي‏گويد:
اللهم... صلواتک علي محمد عبدک و نبيک و خيرتک و صفيک، اي منيعه لم تهدمها دعوته، و اي فضيله لم تنلها عترته، جعلتهم خير ائمه للناس يامرون بالمعروف و ينهون عن المنکر، و يجاهدون في سبيلک،...
«خداوندا... بر محمد (ص)، بنده و پيامبر و دوست برگزيده‏ات درود فرست که دعوت او بر هر دشواري فائق آمد و خاندان او به هر فضيلتي آراسته شد. آنان را بهترين پيشوايان مردم قرار دادي که امر به معروف و نهي از منکر را به جاي مي‏آورند، در راه تو جهاد مي‏کنند و دين تو را تبليغ مي‏کنند. در راه تو از جان خويشتن گذشته‏اند، مويشان ژوليده و چهره‏هايشان خاک آلود گرديده است. زمين از پاکي آنان به وجد آمده بر آن است که آنان را در برگيرد و فضيلت آنان را بر همه‏ي ساکنانش بگستراند.
خداوندا! تو محمد (ص) و خاندان او (ع) را از همه فضايل برخوردار ساخته‏اي.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک نهج‏البلاغه، ص 34.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir