سلاح : ياور حق

نوع اصطلاح :
عنوان :
سلاح : ياور حق
چه چيزي مردمان را از گرايش به باطل باز مي‏دارد؟
- هيچ چيز، مگر نيروي زور، شمشير يا تفنگ يا هر سلاح ديگري...
قدرت ياور حق است، و بنابراين پادزهر باطل نيز هست.
مولا علي (ع) در خطبه‏اي مي‏فرمايد: که پس از آزمايش تمام روشهاي مسالمت آميز در برابر دشمن راهي جز توسل به زور (شمشير) نيافته است:
اني لراض بحجه الله عليهم و علمه فيهم، فان ابوا اعطيتهم حد السيف، و کفي به شافيا من لاباطل و ناصرا للحق. و من العجب بعثهم الي ان ابرز للطعان، و ان اصبر للجلاد! هبلتهم الهبول، لقد کنت و ما اهدد بالحرب، و لا ارهب بالضرب، و اني لعلي يقين من ربي، و غير شبهه من ديني.
«من درباره‏ي اين کسان به داوري خداوند و آگاهي او از احوال ايشان خشنودم. و اگر سرپيچي کنند آنان را از دم تيغ خواهم گذراند، که اين بهترين درمان باطل و بهترين ياور حق است! شگفتا که مرا از نيزه‏افکنان و جنگجويانشان بيم داده‏اند.
مادر به عزايشان بنشيند! هرگز از جنگ نهراسيده و از کارزار نترسيده‏ام! من از ايمان به پروردگار خويش نيرو گرفته‏ام و در دين خود هيچ ترديدي ندارم» [1] (بنابراين چرا بايد از جنگ بترسم؟)

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه‏ي 22.رزمندگان پيروزند

پيروزي از آن رزمندگان است...
اين حقيقتي است که تاريخ آن را ثابت کرده است. هيچ ملتي نيست که توانسته باشد بدون برداشتن سلاح، حقوق از دست رفته‏ي خود را بازيابد.
درست است که سلاح، به آن سرعتي که انسان مايل است همواره او را به هدف نمي‏رساند، اما بايد دانست که بدون سلاح، رسيدن به هيچ هدفي ممکن نيست. و از اين رو تنها راه و چاره آن است که آدمي به سلاح دست يازد، و اگر در زماني کوتاه به مقصود خود نرسد سرانجام خواهد رسيد.
امام علي (ع) پس از آن که آمادگي خود را براي نبرد با سرکشان حق شکن اعلام مي‏دارد، اين حقيقت را آشکار مي‏سازد:
و لعمري ما علي من قتال من خالف الحق و خابط الغي من اذهان و لا ايهان، فاتقوا الله بعاد الله، و فروا الي الله، من الله، و امضو في الذي نهجه لکم، و قوموا بما عصبه بکم، فعلي ضامن لفلجکم اجلا ان لم تمنحوه عاجلا.
«به زندگي‏ام سوگند... من آن نيستم که از نبرد با حق شکنان و فساد گستران سستي ورزم يا با ايشان از در سازش در آيم.
پس اي بندگان خدا، در پيشگاه حق پرهيزگار باشيد...
و از خشم پروردگار به دامن وي پناه بريد...
و در راهي گام برداريد که او مي‏پسندد، و کاري بکنيد که او شما را بدان مکلف کرده است، و بدانيد که علي پيروزي شما را در آينده تضمين مي‏کند گيرم که هم اکنون به آن نرسيد.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه‏ي 24.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir