رهنمودهاي نظامي

نوع اصطلاح :
عنوان :
رهنمودهاي نظامي
اندرزهاي نظامي امام علي (ع) با وجود گذشت سالهاي طولاني ارزش نظامي خود را از دست نداده است.
مولا در پندنامه‏ي خود به دو تن از فرماندهان سپاه «زياد بن نصر» و «شريح بن هاني» که آنان را به فرماندهي شش هزار سرباز گماشته بود، چنين مي‏گويد:
... و اعلما ان مقدمه القوم عيونهم، و عيون المقدمه طلائعهم، فايا کما ان تساما عن توجيه الطلائع، و لا تسيرا بالکتائب الا بتعبئه و حذر. فاذا نزلتم للتوقف في منطقه ما، يکن ذلک حصنا حصينا،...
«1- و بدانيد که مقدمه‏ي سپاه چشم و گوش لشکر است و چشم و گوش مقدمه و پيشقراولان، گروه شناسايي است، و مبادا که از گسيل گروه شناسايي غفلت کنيد.
2- لشکريان را بدون آمادگي و هشياري کامل پيش نبريد.
3- اگر در جايگاهي توقف کرديد، در پناهگاهي امن و بي‏خطر اردو بزنيد.
4- به هنگام شب نيزه‏ها را در پيرامون قرارگاه بچينيد، و در طول اقامت به غفلت و تن‏آسايي فرونرويد، ارتش خود را خود پاسداري کنيد.
5- هرگز نخوابيد، مگر سبک يا نوبت به نوبت.
6- هر روز مرا از حال خود با خبر کنيد، و من- به خواست خدا- شتابان در پيش شما روانم، و تا زماني که به نزد شما نيامده‏ام پيکار نکنيد، مگر آنکه نبرد از سوي آنان درگيرد، يا- به ياري خدا- فرمان مرا دريافت داريد.
7- در پيکارتان با هم دوست باشيد، و شتاب مورزيد، مگر آنکه پس از اتمام حجت با آنان فرصت مناسبي بدست آوريد.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک نهج‏البلاغه، ص 97.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir