وجدان اخلاقی در جنگ

نوع اصطلاح :
عنوان :
وجدان اخلاقی در جنگ
کسی که سلاح بر می‏دارد دستخوش غرور می‏شود و از این رو خطر انحراف از ارزشهای انسانی و گرایش به ستمگری و سرکشی او را تهدید می‏کند، خاصه اگر بر دشمن پیروز شده و کسی در برابرش نمانده باشد.
در این حالت، فرمانده، بیش از همه به پرهیزگاری و نیروی وجدان نیازمند است.
از این رو آموزشهای فرماندهی به افسران باید آمیزه‏ای از دستورهای نظامی و اندرزهای اخلاقی باشد...
امام علی (ع) در سفارش به یکی از فرماندهان سپاهش به نام «معقل بن قیس ریاحی» همین شیوه را توصیه می‏فرماید:
اتق الله الذی لابد لک من لقائه، و لا منتهی لک دونه، و لا تقاتلن الا من قاتلک، و سر البردین، و غور بالناس، و رفه فی السیر، و لا تسر اول اللیل، فان الله جعله سکنا، و قدره مقاما لاظعنا، فارح فیه بدنک،...
«در پیشگاه خداوند که از دیدار او گریزی نداری و پایان کارت جز به نزد او نیست، پرهیزگاری پیشه کن. جز با آن کس که به جنگ تو آمده پیکار مکن و در خنکای روز حرکت کن و در نیمروز که گرما شدت می‏گیرد به سپاهیان راحت باش بده و آنان را به آسودگی پیش بر، و در آغاز شب راه مسپار چه خداوند این هنگام را بهر آرامش قرار داده و برای فرود آمدن مقرر فرموده است نه برای کوچیدن. پس در آن وقت خستگی در کن و به مرکب خود استراحت بده. پس چون سحرگاه در رسد یا سپیده بدمد به برکت خداوند راه در پیش گیر.
هر گاه با دشمن روبرو شدی در میان یاران خویش جای بگیر. و مانند کسی که خیال جنگ افروزی دارد به دشمن نزدیک مشو، و همچون کسی که از دشمن به هراس افتاده از او دوری مگیر تا فرمان من به تو رسد. مبادا کینه‏توزی دشمن شما را به جنگیدن برانگیزد، مگر آنکه خصم را به راه حق فراخوانده و با او اتمام حجت کرده باشی.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، نامه‏ی شماره‏ی 12.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir