پرچمداری بی همانند

نوع اصطلاح :
عنوان :
پرچمداری بی همانند
در تمام جنگ‏ها پرچم نشانه استقلال و پیشروی و صلابت لشگر بود و اگر سقوط می‏کرد نشان شکست و نابودی به حساب می‏آمد.
از این رو پرچم را همیشه به دست افرادی دلیر و توانا می‏سپردند، استقامت و پایداری پرچمدار و اهتزاز پرچم در رزمگاه، موجب دلگرمی جنگجویان بود، و بر عکس، کشته شدن پرچمدار و سرنگونی پرچم مایه تزلزل روحی آنان می‏گردید، به همین جهت پیش از آغاز جنگ به منظور جلوگیری از شکست روحی سربازان، چند نفر از شجاعترین رزمندگان به عنوان پرچمدار تعیین می‏گردید.
در جنگ اُحُد نیز قریش به همین ترتیب عمل کردند، و پرچمدارانی از قبیله «بنی عبدالدّار» که به شجاعت معروف بودند، انتخاب کردند ولی پس از آغاز جنگ پرچمداران آنان یکی پس از دیگری به دست توانای علی علیه السلام‏کشته شدند و سرنگونی پی در پی پرچم باعث ضعف و تزلزل روحی سپاه قریش گردید و افرادشان پا به فرار گذاشتند.
از امام صادق علیه السلام‏نقل شده است که فرمود:
پرچمداران سپاه شرک در جنگ اُحُد نُه نفر بودند که همه آنها به دست علی علیه السلام به هلاکت رسیدند. [1] .
ابن اثیر نیز می‏نویسد:
کسی که پرچمداران قریش را شکست داد، علی علیه السلام بود. [2] .
به نقل مرحوم شیخ صدوق، علی علیه السلام در استدلال‏های خود در شورای شش نفره که پس از مرگ خلیفه دوّم، جهت تعیین خلیفه تشکیل گردید، روی این موضوع تکیه نموده و فرمود:
«شما را به خدا سوگند می‏دهم آیا در میان شما کسی جز من هست که نُه نفر از پرچمداران بنی عبدالدّار را (در جنگ احد) کشته باشد؟»
پاسخ دادند: نه.
سپس حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود:
«پس از کشته شدن این نُه نفر بود که غلام آنان بنام صوأب که هیکلی بس درشت داشت، به میدان آمد و در حالی که دهانش کف کرده‏بود و چشمانش سرخ گشته بود،
می‏گفت: به انتقام اربابانم جز محمّد را نمی‏کشم.
شما با دیدن او جا خورده، خود را کنار کشیدید ولی من به جنگ او رفتم و ضربت متقابل بین من و او ردّ و بدل شد و من آنچنان ضربتی به او وارد کردم که از کمر دو نیم شد.
اعضاء شوراء همگی سخنان علی علیه السلام را تصدیق کردند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] اختصاص شیخ مفید ص 47.
[2] ابن اثیر، الکامل فی التّاریخ ج 2 ص 154.
[3] کتاب خصال شیخ صدوق ص 560.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir