میوه ولایتی

نوع اصطلاح :
عنوان :
میوه ولایتی
اعمش که یکی از مفسران و محدثین است روایت کرده است که در مسافرت به عربی رسیدم که چشمش کور شده بود. در این حال، در بیابان نشسته بود و دستش را به طرف آسمان گرفته بود و دعا می‏کرد: که خداوندا بحق آن قبّه‏ای که دامنه‏اش خیلی وسیع است و بحق بارگاهی که میوه‏هایش بسیار شیرین است چشم مرا به من بازگردان.
جلو رفتم و گفتم: ای اعرابی چه می‏گویی؟ قبّه و بارگاه چیست؟ و میوه کدام است؟ گفت: منظورم از قبّه حضرت محمد (ص) و بارگاه حضرت زهرا (علی(ع)هاالسلام) و میوه‏ها حضرت امام حسن و امام حسین (علی(ع)هماالسلام) است.
گریه‏ام گرفت، دو درهم از مخارج مسافرتم را به او دادم و به راه افتادم. مدتی گذشت مسافرتم به پایان رسید و از همان راه برگشتم. دیدم آن مرد بینایی‏اش را بدست آورده است. احوالش را پرسیدم. و از او خواستم که چگونگی شفا یافتن خود را برایم تعریف کند.
گفت: آل محمد (ص) مرا شفا دادند. روزی در همین جا تنها نشسته بودم و ناله می‏کردم که ناگهان ندایی از غیب آمد اگر در دوستی علی(ع)صادق هستی چشمان خود را ببند و باز کن.
چشمانم را بستم و پس از لحظه‏ای باز کردم، دیدم جهان روشن است و همه جا را می‏توانم ببینم. هر چه نگاه کردم گوینده صدا را ندیدم. گفتم: ای کسی که به داد من رسیدی ترا به خدا قسمت می‏دهم که خودت را معرفی کن.
ندایی آمد که من خضر نبی هستم. بدان که دوستی علی(ع)در دنیا و آخرت انسان را نجات می‏دهد.

بجلال و قدر خدا قسم نروم ز کوی تو یا علی(ع)
که حیات هستی من بود بامید روی تو یا علی(ع)‏

چو روان من رود از بدن نرود به سیر گل و چمن
که فتاد طایر جان من بکمند موی تو یا علی(ع)‏

من اگر بروی تو مایلم شده نقد عشق تو حاصلم
بخدا که زنده شود دلم شنود چه بوی تو یا علی(ع)‏

تو مه سپهر ولایتی مه آسمان ز تو آیتی
چه شود اگر که اقامتی بکنم بکوی تو یا علی(ع)‏

علی(ع) ای حقیقت عارفان تو مشو زدیده ما نهان
که روان خسته عاشقان بگرفته خوی تو یا علی(ع)‏

همه شب بخلوت و در خفا بنشینم کنم التجا
که عیان بدیده شود خدا ز رُخ نکوی تو یا علی(ع)‏


منبع : کرامات العلویه، علی(ع) میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir