ابن‏سکیت

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابن‏سکیت
ابن‏سکیت، از علماء و بزرگانِ ادب عربی است و هنوز هم در ردیف صاحب نظران زبان عرب مانند سیبویه و دیگران نامش برده می‏شود این مرد در دوران خلافت متوکل عباسی می‏زیسته در حدود دویست سال بعد از شهادت آقا علی(ع)در دستگاه متوکل متهم بود که شیعه است! اما چون بسیار فاضل و برجسته بود، متوکل او را به عنوان معلم فرزندانش انتخاب کرد.
یک روز که بچه‏های متوکل به حضورش آمدند و ابن‏سکیت هم حاضر بود و خوب از عهده درس خویش برآمده بود، متوکل ضمن اظهار رضایت از ابن‏سکیت و شاید به دلیل سابقه ذهنی که از او داشت که شنیده بود تمایل به تشیع دارد، از ابن‏سکیت پرسید: این دو تا (فرزندش) پیش تو محبوب‏ترند یا حسن و حسین فرزندان علی(ع) (علی(ع)هم‏السلام)؟ ابن‏سکیت از این جمله و از این مقایسه سخت برآشفت و خونش بجوش آمد با خود گفت کار این مرد مغرور به جائی رسیده است که فرزندان خود را با حسن و حسین (علی(ع)هم‏السلام) مقایسه می‏کند؟
این تقصیر من است که تعلی(ع)م آنها را برعهده گرفته‏ام، لذا در جواب متوکل گفت: بخدا قسم قنبر غلام علی(ع)به مراتب از این دوتا و از پدرشان نزد من محبوبتر است.
متوکل فی المجلس دستور داد زبان ابن‏سکیت را از پشت گردنش درآوردند.

شها تا جای در سر داده‏ام سودای مهرت را
علی(ع) گویان ز اعضا بشنوم غوغای مهرت را

نه من تنها به مهرت پای بند از جان شدم شاها
دل خلق است طالب گوهر والای مهرت را

چو مهرت فرض باشد ای شه خوبان روا باشد
که زیب دل نمایم لؤلو ای مهرت را

به عشقت می‏خورم سوگند تا جان در بدن دارم
چراغ سینه سازم شمع بزم آرای مهرت را

منبع : کرامات العلویه، علی میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir