قضاوت علی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
قضاوت علی‏
مردی عربی با داشتن یک ناقه (شتر ماده) به نزد رسول‏الله آمد و عرض کرد: یا رسول‏الله صلی الله علیه و آله وسلم! این ناقه را می‏خری؟ حضرت فرمود: به چند درهم می‏فروشی ای اعرابی؟! عرض کرد: دویست درهم، پیامبر فرمود: ناقه تو قیمتش بیش از این است و پیوسته قیمت شتر را زیاد می‏کرد تا به چهارصد درهم رساند و از اعرابی خرید و پولها را در دامن اعرابی ریخت.
مرد عرب مهار ناقه را بگرفت و گفت: ناقه از من است و در هم هم مال من است و اگر تو را بینه و شاهد هست، حاضر کن.
در این وقت، ابوبکر پیدا شد، پیامبر فرمود: بیا تا این پیر مرد، یعنی ابوبکر، بین من و تو حکم کند، و ماجرا را برای او نقل کرد. او گفت: قضیه معلوم است که اعرابی شاهد می‏طلبد و شما باید شاهد بیاوری.
در این اثنا عمر نمودار شد و پیامبر فرمود:ای مرد عرب! حاضری این مردی که به طرف ما می‏آید بین ما حکم کند؟ عرض کرد: آری یا محمد صلی الله علیه و آله وسلم! چون عمر نزدیک آمد، پیامبرفرمود: تو بین من و این اعرابی قضاوت کن، گفت: یا رسول‏الله صلی الله علیه و آله وسلم! سخن خود را بگو. فرمود: ناقه از من و دراهم از برای اعرابی است، عمر به اعرابی گفت تو ادعای خود را بگو؟ اعرابی گفت: ناقه و دراهم هر دو از من است، اگر محمد ادعائی می‏کند باید شاهد اقامه کند؛ عمر گفت: قول اعرابی درست است و بر صحت کلامش قسم می‏خورد.
پیامبر به اعرابی فرمود: من تو را محاکمه می‏کنم نزد کسی که به حکم پروردگار عزیز و جلیل بین ما حکم کند، که ناگاه علی علیه‏السلام بر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم وارد شد.
علی علیه‏السلام عرض کرد: یا رسول‏الله صلی الله علیه و آله وسلم! شما با این مرد در چه واقعه‏ای صحبت دارید؟ حضرت فرمود:یا ابااللحسن! بین من و این مرد عرب قضاوت کن، علی علیه‏السلام فرمود: ای اعرابی! به پیامبر چه ادعا داری؟ گفت: پول ناقه‏ای را که به او فروخته‏ام از او می‏خواهم.
علی علیه‏السلام از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پرسید: شما چه می‏گویید؟ فرمود: من پول تمام ناقه را پرداخته‏ام، امیرالمؤمنین علیه‏السلام فرمود: ای اعرابی! آیا رسول خدا راست می‏گوید؟ گفت: نه هیچ چیز به من نپرداخته است، حضرت شمشیر از غلاف کشید و به یک ضربت او را به هتل رسانید.
پیامبر فرمود: چرا چنین کردی؟
عرض کرد: یا رسول‏الله صلی الله علیه و آله وسلم! من شما را بر اوامر و نواهی خداوند متعال و بر بهشت و جهنم و ثواب و عقاب و وحی خدا تصدیق می‏کنم، چگونه می‏شود که در بهای شتر ماده این اعرابی تو را تصدیق نکنم؟ من اعرابی را از این جهت کشتم که شما را تکذیب کرد و گفت رسول خدا پول شتر را نداده است.
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: راست گفتی و حکم به حق کردی ولی دیگر به مثل این کار عود مکن؛ سپس پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم رو به ابوبکر و عمر نمود و فرمود: حکم خدا این بود که علی علیه‏السلام قضاوت کرد نه حکمی که شماها کردید. [1] .

پی نوشت ها:
[1] وافی، ج 2 ص-165 من لا یحضره الفقیه- قضاوتهای امیرالمؤمنین؛ داستانهایی از زندگانی حضرت علی علیه‏السلام، ص76.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir