کیفر بی تفاوت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
کیفر بی تفاوت‏
از حضرت امام صادق علیه‏السلام نقل شده است که: در زمان خلافت امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام سه نفر را برای محاکمه و داوری به حضور آن حضرت آوردند، جریان آنها به شرح زیر بود:
مردی، مرد دیگری را تعقیب می‏کرد، تا او را بکشد، و آن مرد از ترس جانش فرار می‏کرد، سرانجام شخص ثالثی او را گرفت، و تحویل آن شخص قاتل داد، نفر چهارمی نیز این صحنه را تماشا می‏کرد، ولی هیچگونه کمکی در ظاهر به قاتل انجام نداد، سرانجام آن مرد، مرد فراری را به قتل رسانید!!
علی علیه‏السلام در مورد کیفر آنان دستور دادند:
نفر اول را که قاتل بوده، باید به قتل رسانند، و نفر دوم را که باعث قتل شده، و فراری را دستگیر کرده و به تحویل قاتل داده است، باید به حبس ابد محکوم کرد، تا تمام عمرش را در زندان سپری کند. و آن شخص ثالثی را که تماشاگر بوده، و در برابر چشمان او، مرد بی‏گناهی را به قتل رسانیده‏اند، و وی هیچگونه دفاعی نکرده است، باید چشمان او را از جایش بیرون آورده و نابینا کرد!!
و بدینسان کیفر بی‏تفاوتی را در برابر ستمگر و ستمدیده مشخص ساخت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] فروع کافی ج7 ص288 ح 4 وسایل الشیعه ج19 ص35 ح.3 نقل از آفتاب ولایت ص150.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir