جوان قانون شکن‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
جوان قانون شکن‏
روزی علی علیه‏السلام در شدت گرما بیرون از منزل بود سعد پسر قیس حضرت را دید و پرسید:
یا امیرالمؤمنین! در این گرمای شدید چرا از خانه بیرون آمدید؟ فرمود:
برای اینکه ستمدیده‏ای را یاری کنم، یا سوخته دلی را پناه دهم. در این میان زنی در حالت ترس و اضطراب آمد مقابل امام علیه‏السلام ایستاد و گفت:
یا امیرالمؤمنین شوهرم به من ستم می‏کند و قسم یاد کرده است مرا بزند. حضرت با شنیدن این سخن سر فرو افکند و لحظه‏ای فکر کرد، سپس سر برداشت و فرمود:
نه به خدا قسم! بدون تأخیر باید حق مظلوم گرفته شود!
این سخن را گفت و پرسید:
منزلت کجاست؟
زن منزلش را نشان داد.حضرت همراه زن حرکت کرد تا در خانه او رسید.
علی علیه‏السلام در جلوی درب خانه ایستاد و با صدای بلند سلام کرد. جوانی با پیراهن رنگین از خانه بیرون آمد حضرت به وی فرمود:
از خدا بترس! تو همسرت را ترسانیده‏ای و او را از منزلت بیرون کرده‏ای.
جوان در کمال خشم و بی‏ادبانه گفت:
کار همسر من به شما چه ارتباطی دارد: «والله لاحرقنها بالنار لکلامک؛ به خدا سوگند به خاطر این سخن شما او را آتش خواهم زد!» علی علیه‏السلام از حرفهایی جوان بی‏ادب و قانون شکن سخت برآشفت! شمشیر از غلاف کشید و فرمود:من تو را امر به معروف و نهی از منکر می‏کنم، فرمان الهی را ابلاغ می‏کنم، حال تو به من تمرد کرده از فرمان الهی سرپیچی می‏کنی؟ توبه کن والا تو را می کشم.در این فاصله که بین حضرت و آن جوان سخن رد و بدل می‏شد، افرادی که از آنجا عبور می‏کردند محضر امام علیه‏السلام رسیدند و به عنوان امیرالمؤمنین علیه‏السلام سلام می‏کردند و از ایشان خواستار عفو جوان بودند.
جوان که حضرت را تا آن لحظه نشناخته بود از احترام مردم متوجه شد در مقابل رهبر مسلمانان خودسری می‏کند، به خود آمد و با کمال شرمندگی سر را به طرف دست علی علیه‏السلام فرود آورد و گفت:
یا امیرالمؤمنین از خطای من درگذر، از فرمانت اطاعت می‏کنم و حداکثر تواضع را درباره همسرم رعایت خواهم نمود. حضرت شمشیر را در نیام فرو برد و از تقصیرات جوان گذشت و امر کرد داخل منزل خود شود و به زن توصیه کرد که با همسرت طوری رفتار کن که چنین رفتار خشنی پیش نیاید. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج40 ،ص_113 داستانهای بحارالانوار ج1 ص43.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir