میانه ‏روی در زندگی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
میانه ‏روی در زندگی‏
علاء بن زیاد یکی از ارادتمندان ثروتمند علی علیه‏السلام در بصره، بیمار بود امیرالمؤمنین به عیادت او رفت. زندگی وسیع و اتاقهای مجلل و بزرگ توجه امام را به خود جلب کرد، معلوم بود علاء در زندگی زیاده‏روی کرده است.
فرمود:
ای علاء! تو خانه‏ای به این بزرگی را در دنیا برای چه می‏خواهی در صورتی که تو در آخرت به چنین خانه‏ای محتاج‏تری (زیرا که در این خانه بیش از چند روز نمی‏مانی ولی در آن خانه همیشه خواهی بود.)
آری! اگر بخواهی در آخرت نیز چنین خانه وسیعی داشته باشی در این خانه مهمان نوازی کن، صله رحم بجا آور و حقوق الهی و برادران دینی را بپرداز! اگر این کارها را انجام دهی خداوند به شما در جهان دیگر مانند همین خانه را می‏دهد. علاء: دستور شما را اطاعت خواهم کرد.
سپس عرض کرد:
یا امیرالمؤمنین! من از برادرم عاصم شکایت دارم!
حضرت فرمود:
برای چه؟ مگر چه کرده است؟
علاء در پاسخ گفت:
لباس خشن پوشیده، از دنیا کناره گیری نموده است، به طوری که زندگی را بر خود و خانواده‏اش تلخ کرده.
فرمود:
او را نزد من بیاورید!
عاصم را آوردند.
امیرالمؤمنین چون او را دید چهره در هم کشید و فرمود:
ای دشمن جان خویشتن! شیطان عقلت را برده و تو را به این راه کشانده است، از اهل و عیالت خجالت نمی‏کشی؟ چرا به فرزندت رحم نمی‏کنی؟ گمان می‏کنی خدایی که نعمت‏های پاکیزه را بر تو حلال کرده نمی‏خواهد از آنها استفاده کنی؟ تو در پیشگاه خداوند کوچکتر از آنی که چنین اندیشه‏ای را داشته باشی.
عاصم گفت :
یا امیرالمؤمنین! چرا شما به خوراک سخت و لباس خشن اکتفاء نموده‏ای؟ من از تو پیروی می‏کنم.
فرمود:
وای بر تو! من مانند تو نیستم، من وظیفه دیگر دارم، زیرا من پیشوای مسلمانان هستم، من باید خوراک و پوشاک خود را تا آن حد پایین بیاورم که فقیرترین مردم در دورترین نقاط حکومت اسلام تلخی زندگی را تحمل کند، با این اندیشه که بگوید:
رهبر و پیشوای من هم مانند من می خورد و مانند من می‏پوشد، این وظیفه زمامداری من است تو هرگز چنین تکلیفی نداری.
پس از سخنان حضرت، عاصم لباس معمولی پوشید و به کار و زندگی پرداخت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار 40: ص336 و ج 41 ص_121 داستانهای بحارالأنوار، ج 3 ص53.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir