فضائلی که با قسم یاد شده است‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضائلی که با قسم یاد شده است‏
انس بن مالک گوید: روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نماز عصر را با ما خواند و در رکعت اول مقداری درنگ کرد تا آنجا که پنداشتیم سهو یا غفلتی روی داده است، سپس سربرداشت و گفت: سمع الله لمن حمده، و بقیه نماز را کوتاه خواند، آن گاه با چهره چون ماه شب چهارده خود به ما رو کرد و فرمود: چرا برادر و پسر عمویم علی بن ابی‏طالب را نمی‏بینم؟ گفتیم: ما هم او را ندیده‏ایم ای رسول خدا، حضرت با صدای بلند فرمود: ای علی، ای پسر عمو! علی علیه‏السلام از آخر صفها پاسخ داد: لبیک یا رسول‏الله، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: نزدیک من بیا.
انس گوید: او پیوسته صفها را می‏شکافت و از سر و دوش مهاجر و انصار خود را به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم رسانید و مرتضی به مصطفی نزدیک شد! پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: چرا از صف اول بازماندی؟ علی علیه‏السلام گفت: شک داشتم که وضو دارم یا نه، به منزل فاطمه علیهماالسلام رفتم و حسن و حسین را صدا زدم و کسی پاسخم نگفت؛ ناگاه کسی از پشت سر مرا صدا زد و گفت: ای ابوالحسن به پشت بنگر. به پشت خود برگشتم، طشتی دیدم و در آن سطلی پر از آب و بر روی آن یک حوله. حوله را برداشتم و از آن آب وضو ساختم، آبی بود به نرمی کره و طعم عسل و بوی مشک، سپس روی برگرداندم و نفهمیدم چه کسی سطل و حوله را گذاشت و چه کسی برداشت!
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم لبخندی در چهرء علی زد و او را در آغوش کشید و پیشانیش را بوسید و فرمود: آیا تو را مژده ندهم؟ آن سطل از بهشت بود و آب از بهشت برین، و آن که تو را برای نماز آماده ساخت جبرئیل علیه‏السلام‏بود، و آن که حوله به دستت داد میکائیل علیه‏السلام، سوگند به آن که جانم در دست اوست، اسرافیل چندان شانه مرا گرفت (و در رکوع نگاه داشت) تا تو به نماز رسیدی، و به من گفت: درنگ کن تا آن کس که به منزله نفس تو و پسر عموی توست از راه فرا رسد! [1] .
سوگند به آن که جان محمد در دست اوست، اسرافیل پیوسته دست مرا بر روی زانوهایم (در رکوع) نگاه داشت تا تو (ای علی) به نماز من برسی و ثواب آن را دریابی. آیا مردم مرا درباره دوستی تو سرزنش می‏کنند حال آنکه خدا و فرشتگان او را در بالای آسمان تو را دوست می‏دارند؟! [2] .
جابر رضی الله گوید: نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بودیم که علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام از راه رسید، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: همانا برادرم علی به نزد شما آمد. آن گاه رو به کعبه نمود و دست به آن نهاد و فرمود: سوگند به آن که جانم در دست اوست، این و شیعیان او در قیامت رستگارند. سپس فرمود: او در میان شما نخستین کسی است که با من ایمان آورده، و از همه شما به عهد خدا وفادارتر، و به امر خدا عامل‏تر، و در میان رعیت عادل‏تر، و در تقسیم منصف‏تر و نزد خداوند ارجمندتر است. در این وقت این آیه نازل شد:
«ان الذین آمنوا وعملوا الصالحات أولئک هم خیر البریة» [3] .
«آنان که ایمان آورده و کار شایسته کردند بهترین آفریدگانند» و یاران پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هر گاه علی علیه‏السلام از راه فرا می‏رسید می‏گفتند: بهترین آفریدگان آمد. [4] .
سوگند به آن که جانم در دست اوست، اگر نه این بود که گروهی از یاران من درباره تو همان را می‏گفتند که ترسایان درباره مسیح علیه‏السلام گفتند، همانا سخنی درباره تو می‏گفتم که بر هیچ گروهی عبور نکنی جز آنکه خاک پا و آب وضویت را برای تبرک و شفا برگیرند، ولی همین تو را بس که تو از منی و من از تو. [5] .
سوگند به آن که جانم در دست اوست، همانا در میان شما مردی است که پس از من با مردم بر اساس تأویل قرآن می‏جنگد- چنانکه من با مشرکان بر اساس تنزیل آن جنگیدم- در حالی که آن مردم گواهی به یکتایی خداوند می‏دهند، و از همین رو کشتن آنان بر دیگران گران می‏آید و بر ولی خدا (علی) طعن می‏زنند و بر او خرده می‏گیرند. [6] .
سوگند به آنکه جانم در دست اوست، مردم به بهشت در نمی آیند تا ایمان آورند، و ایمان نیاورند تا شما (اهل بیت) را به خاطر خدا و رسولش دوست بدارند. [7] .
سوگند به آنکه جانم در دست اوست، هیچکس ما خاندان را دشمن نمی‏دارد مگر آنکه داخل دوزخ شود. [8] .
سوگند به آنکه مرا به پیامبری برانگیخت، آنگاه که حلقه در بهشت را به دست گیرم نخست شما (اهل بیت) را داخل می‏سازم. [9] .

پی نوشت ها:
[1] کفایة الطالب:290.
[2] بحارالأنوار117:39.
[3] سوره بینه:7.
[4] مناقب خوارزمی:.62 بحارالانوار.81:40 مجمع الزوائد هیثمی131:9.
[5] مناقب خوارزمی:.96 بحارالانوار105:40.
[6] کنزالعمال613:5.
[7] الصواعق المحرقة:172.
[8] همان:.174 مستدرک حاکم150:3.
[9] الصواعق المحرقة:232.مستدرک حاکم150:3.
نقل از امام علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام، ص101-99.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir