فروتنی امام علی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
فروتنی امام علی‏
امام صادق علیه‏السلام فرمود: امیر مؤمنان علیه‏السلام هیزم جمع می‏کرد و آب از چاه می کشید و جارو می‏زد، و فاطمه علیهماالسلام آرد و خمیر می‏ساخت و نان می‏پخت.
در کتاب «ابانه» ابن‏بطه و «فضائل» احمد آمده: آن حضرت در کوفه خرما خرید و آن را در کنار عبای خود گرفت و با خود برد، مردم دویدند که او را بگیرند و گفتند: ای امیر مؤمنان ما آن را می‏بریم؛ فرمود: صاحب عیال، خود به حمل آن شایسته‏تر است.
ابوطالب مکی در «قوت القلوب» گوید: علی علیه‏السلام خرما و نمک را به دست خود حمل می‏کرد و می‏فرمود:
لا ینقص الکامل من کماله ما جر من نفع الی عیاله‏
«از کمال آدمی نمی‏کاهد که منافعی را برای عیالش حمل کند و با خود ببرد».
زید بن علی گوید: آن حضرت در پنج مورد کفشهای خود را به دست می‏گرفت و پا برهنه راه می‏رفت: روز عید فطر، روز عید قربان، روز جمعه (هر سه روز هنگام حرکت برای نماز)، برای عیادت بیماران و در تشییع جنازه، شرکت کرده، می‏فرمود:اینها جایگاهی الهی است و دوست دارم که در آنها پابرهنه باشم.
زاذان گوید: آن حضرت به تنهایی در بازارها راه می‏رفت و گمشده را راهنمایی و ضعیف را یاری می‏کرد، و بر فروشنده و بقال گذر نموده قرآن را برایش می‏گشود و این آیه را می‏خواند:
«تلک الدار الاخرة نجعلها للذین لا یریدون علوا فی الارض و لا فسادا والعاقبة للمتقین.» [1] .
«این سرای آخرت را برای کسانی قرار داده‏ایم که در زمین قصد گردنکشی و تبهکاری ندارند، و عاقبت نیکو از آن پرهیزگاران است».
امام صادق علیه‏السلام فرمود: امیرمؤمنان علیه‏السلام سواره به سوی یاران خود بیرون شد و آنها پشت سر او به راه افتادند، حضرت رو به آنان نموده، فرمود: آیا کاری داری؟ گفتند: نه، این امیرمؤمنان، ولی دوست داریم که تو را همراهی کنیم. فرمود: بازگردید، که همراهی پیاده با سواره، مایه فساد سواره و خواری پیاده است. و بار دیگر پشت سر حضرتش به راه افتادند، فرمودند: بازگردید، که صدای پای همراهان در پشت سر مردان، مایه فساد دل مردان احمق است.
هنگام ورود امام علیه‏السلام به شهر انبار دهقان‏های آنجا پیاده در برابر او دویدند، امام فرمود: این چه کاری است که کردید؟ گفتند: ما بدین وسیله امیران خود را تعظیم می‏کنم. فرمود: به خدا سوگند که امیران شما سودی از این کار نمی‏برند و شما هم در دنیا خود را به رنج و زحمت می‏افکنید و در آخرت به شقاوت دچار می‏سازید، و چه رنج و زحمت زیانباری است که در پس آن کیفر و عذاب باشد! و چه راحتی سودمندی است که امان از آتش را به همراه داشته باشد! [2] و [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره قصص:83.
[2] همه اخبار این باب در بحارالانوار56:41 -53.
[3] نقل از امام علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام، ص716-713.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir