علی مظهر عدالت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
علی مظهر عدالت‏
پس از شهادت امیرالمؤمنین علیه‏السلام سوده دختر عماره برای شکایت از فرماندار ظالمی که معاویه بر آنها گماشته بود، پیش معاویه رفت.
سوده در جنگ صفین همراه لشکر علی علیه‏السلام بود و مردم را بر ضد سپاه معاویه می‏شورانید.
معاویه که او را می‏شناخت به حرفش گوش نداد و او را سرزنش نمود و گفت:
فراموش کرده‏ای در جنگ صفین لشکر علی را علیه ما تهییج می‏کردی؟ اکنون سخن تو چیست؟
سوده گفت:
خداوند در مورد ما از تو بازخواست خواهد کرد، نسبت به حقوقی که لازم است آنها را مراعات کنی. پیوسته افرادی از جانب تو بر ما حکومت می‏کنند، ستم روا می‏دارند و با قهر و غضب به ما ظلم می‏کنند و همانند خوشه گندم ما را درو کرده، اسفندگونه نابودمان می‏کنند، ما را به ذلت و خواری کشانده و خونابه مرگ بر ما می‏چشانند. این بسر بن اطارة است که از طرف تو بر ما ملاحظه نمی‏کردیم، می‏توانستیم به خوبی جلویش را بگیریم و زیر بار ظلمش نرویم. اینک اگر او را برکنار کنی سپاسگزار خواهیم بود وگرنه، با تو دشمنی خواهیم کرد.معاویه گفت:
مرا با قدرت قبیله‏ات تهدید می‏کنی؟ فرمان می‏دهم تو را بر شتر چموش سوار کنند و پیش بسر بن ارطاة بازگردانند تا او هر چه تصمیم گرفت درباره تو انجام دهد.سوده کمی سر به زیر انداخت، آنگاه سر برداشت و این دو سطر شعر را خواند:درود خداوند بر آن پیکر باد که وقتی در دل خاک جای گرفت عدالت نیز با او دفن شد.
آن پیکری که با حق هم پیمان بود، جز با عدالت حکومت نمی‏کرد و با ایمان و حقیقت پیوند ناگسستنی داشت. [1] .
معاویه پرسید: منظورت کیست؟
سوده پاسخ داد: به خدا سوگند! منظورم امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام است. آنگاه خاطره‏ای از حکومت و عدالت علی علیه‏السلام را چنین نقل کرد:
در زمان حکومت علی علیه‏السلام یکی از مأموران برای جمع آوری صدقات آمده بود،به ما ستم می کرد، شکایت او را پیش علی بردیم؛ وقتی رسیدیم که برای نماز ایستاده بود. همین که چشمش به من افتاد، دست از نماز برداشت با خوشرویی و مهر و محبت فراوان به من توجه نموده، فرمود: کاری داشتی؟
عرض کردم: آری!
سپس ستم مأمور را شرح دادم. به محض اینکه سخنانم را شنید شروع به گریه کرد،قطرات اشک از چشمان علی علیه‏السلام فرو ریخت و بر گونه‏هایش جاری شد و گفت:
«اللهم انت الشاهد علی و علیهم انی لم آمر هم بظلم خلقک و لا بترک حقک»:پروردگارا! تو گواهی من هیچگاه نگفته‏ام این مأموران بر مردم ستم کنند و حق تو را رها نمایند.
فوری پاره پوستی برداشت نوشت: [2] .
برای شما دلیل و برهانی آمد. شما باید در معاملات ، پیمانه و ترازو را درست و کامل کنید، از اموال مردم کم نکنید، در روی زمین فساد ننمایید و پس از اصلاح آن...
همین که نامه مرا خواندی اموالی که دستور جمع آوری آن را داده‏ام هر چه تا کنون گرفته‏ای نگه دار تا کسی را که می فرستم از تو تحویل بگیرد. والسلام.نامه را به من داد به آن شخص رسانیدم و با همان دستور از سمت خود برکنار شد.معاویه گفت: خواسته این زن هر چه هست بنویسید و او را با رضایت به وطن خود بازگردانید. [3] .

پی نوشت ها:
[1] صلی اللّه له علی جسم تضمنها قبر فاصبح فیه العدل ندفونا قد حالف الحق لا یبغی به بدلا فصار بالحق و الایمان مقرونا.
[2] بسم الله الرحمن الرحیم قد جاءتکم بینة من ربکم فأفوا الکیل و المیزان و لاتبخسوا الناس اشیاءهم و لا تفسدوا الارض بعد اصلاحها...
[3] بحار: ج 41 ص_119 نقل از داستانهای بحارالأنوار، ج 4 ص35.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir