اگر آنچه پدرت می‏بیند ببینی گریه نمی‏کنی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
اگر آنچه پدرت می‏بیند ببینی گریه نمی‏کنی‏
شخصی به نام حبیب بن عمر می‏گوید: به عیادت حضرت امیر علیه‏السلام در همان بیماری که از دنیا رفت رفتم، نگاهی به جراحت (سر) آن حضرت انداختم و گفتم:یا امیرالمؤمنین این زخم شما چیز (مهمی) نیست، و بر شما خوفی نیست، حضرت فرمود: ای حبیب به خدا قسم من همین ساعت از میان شما می‏روم.
ام‏کلثوم دختر حضرت با شنیدن این جمله گریان شد، حضرت فرمود: دخترم چرا گریه می‏کنی؟ جواب داد: بابا شما فرمودی همین ساعت از من جدا می‏شوی، حضرت فرمود: دخترم گریه نکن، به خدا قسم اگر آنچه پدرت می‏بیند ببینی گریه نمی‏کنی!
حبیب گفت: عرض کردم یا امیرالمؤمنین شما چه می‏بینی؟ حضرت فرمود: ملائکه آسمان و پیامبران را می‏بینم که کنار یکدیگر ایستاده، همگی منتظرند مرا در آغوش بگیرند و اینک این برادرم محمد صلی اللّه علیه و آله و سلم است که نزد من نشسته و می‏فرماید:
(یا علی) بیا آنچه در مقابل تو است از حالتی که تو در آنی بهتر است.
راوی گوید: از منزل خارج نشدم تا آنکه حضرت از دنیا رفت.
فردا صبح امام مجتبی علیه‏السلام بر منبر رفت و پس از حمد و ثنای الهی فرمود: ای مردم شب گذشته قرآن نازل شد (شب بیست و سوم رمضان) و در این شب عیسی بن مریم به آسمان برده شد و در همین شب یوشع بن نون کشته شد و در این شب امیرالمؤمنین علیه‏السلام از دنیا رفت.
به خدا قسم از اوصیاء و نه کسانی که بعد از او (علی علیه‏السلام) می‏آیند، بر او در وارد شدن به بهشت سبقت نگیرند.
هرگاه پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله و سلم او را به جنگ می‏فرستاد، جبرئیل در طرف راست، و میکائیل در طرف چپ، او را یاری می‏دادند.
آنگاه حضرت فرمود: او از مال دنیا طلا و نقره‏ای (هیچ پولی) باقی نگذارد، مگر هفتصد درهم که از سهم او زیاد آمده بود و می‏خواست برای خانواده‏اش خدمتکاری بگیرد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب اهل البیت علیه‏السلام ج 1 ص.146 نقل از پیشگویی‏های امیرالمؤمنین، ص371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir