اجازه

نوع اصطلاح :
عنوان :
اجازه
پیامبر خدا(ص) در منزل یکی از همسران خویش به سر می‏برد، به قصد دیدار او به آنجا رفتم. پیش از ورود، اجازه خواستم. که به داخل راهنمایی شدم. همین که داخل منزل شدم (و در برابر چشمان پیامبر ظاهر گشتم) فرمود:علی! آیا نمی‏دانی که خانه من خانه تو است؟! تو برای ورود خود محتاج به اجازه نیستی.
گفتم: ای فرستاده خدا! این اجازه را از روی علاقه گرفتم.
فرمود: تو، به چیزی علاقه داری که محبوب خداست. تو ادب کردی و به شیوه آداب الهی رفتار نمودی.
آیا نمی‏دانی که آفریدگار من نمی‏خواهد که هیچ سری از اسرار من بر تو پوشیده بماند؟
علی! تو وصی پس از من هستی، مظلوم و مغلوبی که پس از من به او جفا کنند.آن کس که بر پیروی از تو ثابت قدم بماند بر پیروی از من ثابت قدم مانده است. و آن کس که از تو کناره گیرد از من جدا گشته است. دروغ گوید، کسی که دعوی محبت من کند و با تو دشمنی ورزد چرا که خدای متعال آفرینش د من و تو را از نور واحدی قرار داده است.
عن امیرالمومنین قال: دخلت علی النبی و هو فی بعض حجراته فاستاذنت علیه فاذن لی فلما دخلت قال لی: یا علی! اما علمت ان بیتی بیتک فما لک تستاذن علی؟!
فقلت: یا رسول الله (ص)! احببت ان افعل ذلک. قال: یا علی احببت ما احب الله و اخذت باداب الله. یا علی! اما علمت انه ابی خالقی و رازقی ان یکون لی سر دونک؟ یا علی! انت وصیی من بعدی و انت المظلوم المضطهد بعدی. یا علی! الثابت علیک کالثابت معی و المقیم علیک کالمقیم معی و مفارقک مفارقی یا علی! کذب من زغم انه یحبنی و یبغضک لان الله تعالی خلقنی و ایاک من نور واحد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 27، ص 230 و ج 38، ص 329؛ مستدرک الوسائل، ج 8، ص 375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir