ابراهیم فرزند رسول خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابراهیم فرزند رسول خدا

1- ابراهیم کودک شیرخوار رسول خدا(ص) (در حالی که بیش از هیجده ماه نداشت) [1] به درود زندگی گفت و پدر را در عزای خود به سوگ نشاند.
پیامبر خدا(ص) از من خواست تا به کار غسل و تجهیز او پردازم و خود، او را در کفن پیچید و حنوطش داد. سپس فرمود: علی! تو پیکر کودک را برگیر، و به جانبت قبرستان ببر.
جنازه را (همراه عده‏ای) به گورستان بقیع آوردم. حضرت، بر او نماز گزارد. سپس نزدیک قبر آمد و به من فرمود تا درون ور شوم. من در گودال قبر بودم و حضرت پیکر طفل را به دستم داد. در همین حال که جنازه کودکش را به قبر سرازیر می‏کرد، (گویا طوفانی از مهر و شفقت در دلش بر پا گشت) سرشک اشک از دیدگان مبارکش باریدن گرفت. از گریه او مسلمانان هم به گریه افتادند، زن و مرد می‏گریستند. (عجیب بود که) صدای مردها بر زنها غلبه داشت. لحظاتی به همین منوال گذشت و مردم همچنان می‏گریستند تا اینکه حضرت از گریستن باز ایستاد و از مردم نیز خواست تا ساکت شوند.
سپس خطاب به کودکش فرمود: هر چند دیدگان اشک بار است دل از فراغت‏ می‏سوزد اما هرگز سخنی که موجب خشم و غضب پروردگار گردد، نخواهیم گفت (ای ابراهیم) ما، در سوگ تو نشسته ایم و از فقدان تا بسی اندوه بر دل داریم.
2- (سپس رسول گرامی متوجه شد که یک برداشت غلط از رفتار او در اذهان حاضران پدید آمده است و این برداشت از آنجا ناشی شده بود که حضرت در مراسم خاکسپاری فرزندش، آداب مربوط به قبر و گشودن بندهای کفن و چیدن احد را به علی واگذار می نماید و خود شخصاً در این کارها شرکت نمی‏جوید)... تصور مردم چنین بود که انجام دادن این امور، لابد برای پدر فرزند مرده، حرام است و گرنه دلیلی نداشت که پیغمبر انجام دادن این امور را از دیگری بخواهد.
پیغمبر خدا همانجا برای از میان برداشتن این توهم فرمود:
ای مردم بر شما حرام نیست که در قبور فرزندانتان داخل شوید، این کار منع نشده است، بلکه نگرانی من از این جهت است که پدر، به هنگام گشودن بندهای کفن و مواجه شدن با چهره فرزند، او وسوسه شیطان در امان نباشد. بیم آن دارم که مبادا به جزع افتد و اجرش ضایع گردد.
1- عن علی قال: لما مات ابراهیم بن رسول الله (ص) امرنی فغسلته و کفنه رسول الله (ص) و حمطه و قال لی: احمله یا علی! فحملته حتی جئت به الی البقیع. فصلی علیه، ثم اتی القبر فقال لی: انزل یا علی! فنزلت و دلاه علی رسول الله (ص) فلما راه منصبا بکی فبکی المسلمون لبکائه حتی ارتفعت اصوات الرجال علی اصوات النسا فنهاهم رسول الله (ص) اشد النهی و قال: تدمع العین و یحزن القلب و لانقول ما یسخط الرب و انا بک لمصابون و انا علیک لمحزونون.) [2] .
2- ... فقال الناس: انه لاینبغی لاحد ان ینزل فی قبر ولده اذ لم یفعل رسول الله (ص) فقال لهم رسول الله (ص): یا ایها الناس انه لیس علیکم بحرام ان تنزلوا فی قبور اولادکم و لکنی لست آمن اذا حل احدکم الکفن عن ولده ان یلعب به الشیطان فیدخله عند ذلک من الجزع ما یحبط اجره.... [3] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک الوسائل، ج 2، ص 98.
[2] مستدرک الوسائل، ج 2، ص 460.
[3] وسائل الشیعه، ج 3، ص 185.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir