راندن سائل‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
راندن سائل‏
فاطمه بیمار شد و رسول خدا(ص) به عیادت او آمد و بر بالین وی نشست. در همین حال که با دخترش گفتگو می‏کرد و از حال وی جویا می‏شد، فاطمه گفت: دلم هوای خوراکی مطبوع و گوارا کرده است.
تاقچه‏ای در اتاق بود که اشیایی در آن می‏نهادند، رسول گرامی برخاست و به جانب آن تاقچه رفت سپس با ظرفی سرپوشیده بازگشت. محتوای ظرف مقداری مویز و کشک و کعک (نانی که از آمیختن روغن و شکر سازند) و چند خوشه انگور بود. حضرت آن ظرف خوراکی را در برابر دخترش گذارد و در حالی که خود دستی بر آن نهاده بود نام خدا را بر زبان جاری ساخت و فرمود: به نام خدا برگیرید و بخورید.
اهل بیت سرگرم خوردن آن خوراکیها شدند. در این بین، سائلی بر در خانه ظاهر شد و با آواز بلند سلام کرد و گفت: ای اهل خانه! از آنچه خدا روزی شما کرده به ما نیز بخورانید.
رسول خدا(ص) در پاسخ او فرمود: دور شو ای پلید.
فاطمه از گفته پدر شگفت زده شد و گفت: ای فرستاده خدا! ندیده بودم که با مسکین چنین رفتار کنید؟
فرمود: (دخترم) این خوراک بهشتی است که جبرئیل برای شما آورده و سائل هم‏ شیطان مطرود است. او در خوراک شما طمع کرده و می‏خواهد با شما در خوردن آن شرکت جوید، در حالی که بر او روا نیست.
قال امیرالمومنین: ان فاطمه بنت محمد وجدت عله، فجاها رسول الله (ص) عائدا فجلس عندها و سالها عن حالها، فقالت: انی اشتهی طعاما طیبا.
فقام النبی الی طاق فی البیت فجا بطبق فیه ربیب و کعک و اقط و قطف عنب فوضعه بین یدی فاطمه فوضع رسول الله (ص) یده فی الطبق و سمی الله و قال: کلوا بسم الله، فاکلت فاطمه و رسول الله (ص) و علی و الحسن و الحسین فبینما هم یاکلون اذ وقف سائل علی الباب فقال:السلام‏علیکم، اطعمونا مما رزقکم الله.
فقال النبی اخسا!
فقالت فاطمه: یا رسول الله (ص)! ما هکذا تقول للمسکین؟!
فقال النبی انه الشیطان و ما کان ذلک ینبغی له. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 43، ص 77.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir