تقسیم حنوط

نوع اصطلاح :
عنوان :
تقسیم حنوط
در بخشی از وصیت نامه آمده بود: حنوطی که از بخشت برای او آورده اند در اختیار من بگذارد. از این رو اندکی پیش از وفاتش مرا صدا زد و در حالی که به من و دخترش فاطمه اشاره می‏کرد، فرمود:
این حنوطی است که جبرئیل از بهشت آورده است. او به شما سلام رسانده و گفته است: این حنوط را میان خود تقسیم کنید، بخشی از آن را برای من مصرف کنید و بقیه را برای خود نگه دارید.
فاطمه گفت: پدر جان! ثلث آن برای شما باشد و بقیه را علی قسمت کند!
از شنیدن این سخن، رسول خدا به گریه افتاد و دخترش را در آغوش کشید و فرمود:
به دخترم الهام می‏شود، او بسیار عاقل و هدایت یافته است.
علی! تو درباره باقی مانده حنوط تصمیم بگیر.
(گفتم) نیمی از آن فاطمه باشد، اما یا رسول الله نیمه باقی مانده، از آن کسی که شما بفرمایید. فرمود: آن را برای خود نگه دار.
قال علی بن ابی طالب: کان فی الوصیه ان یدفع الی الحنوط، فدعانی رسول الله (ص) قبل و فاته بقیل، فقال: یا علی ! و یا فاطمه! هذا حنوطی من الجنه دفعه الی جبرئیل و هو یقرئکما السلام و یقول لکما: اقسماه و اعز لا منه لی و لکما، قالت فاطمه: لک یا ابتاه ثلثه و لیکن الناظر فی الباقی علی بن ابی طالب، فبکی رسول الله (ص) و ضمها الیه و قال: موفقه رشیه مهدیه ملهمه یا علی! قل فی الباقی، قال: نصف ما بقی لها و نصف لمن تری یا رسول الله. قال: هو لک فاقبضه. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 22، ص 492؛ مستدرک الوسائل، ج 2، ص 209.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir