نبرد خیبر

نوع اصطلاح :
عنوان :
نبرد خیبر
قلاع خبیر از پایگاههای مهم یهود، در شبه جزیره عربستان بود.یهودیان قلعه‏های خود را بر فراز کوهی ساخته بودند و گرداگردش را خندقی کشیده بودند و پلی متحرک بر آن خندق نصب کرده بودند که به هنگام نیاز برپا می‏شد و هنگام خطر نفوذ دشمن برداشته می‏شد.
پیامبر خدا(ص) با یاران به سوی خیبر به راه افتادند تا قلاع آنها گشوده گردد و پایگاه دشمن فرو پاشد. [1] .مورخان، شمار قلعه‏ها را تا ده قلعه، که هر یک به نامی خاص شهرت داشت، برشمرده‏اند.
رسول خدا(ص) پس از آنکه قلاع یهودیان را یکی پس از دیگری به تصرف خود در آورد، اهلی قریه فدک، کس نزد آن حضرت فرستادند و از او خواستند که بر آنان منت گذارد و به تبعیدشان بسنده کند و آنان رانکشد.
حضرت پذیرفت. و چون لشکری به سوی فدک نرفت، خالصه رسول خدا گردند سایر مسلمانان در آن سهمی نداشتند. حضرت نیز فدک را به دخترش فاطمه بخشید. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: راه محمد(ص)، ج 1، ص 294.
[2] ر. ک: تاریخ پیامبر اسلام، ص 506.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir