پیشنهاد شگفت

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیشنهاد شگفت
موسی به همراه برادرش هارون علیه‏السلام به کاخ فرعون وارد شدند در حالی که پیراهن پشمینه بر تن داشتند و عصایی چوبین در دست. با فرعون شرط کردند که اگر دین موسی علیه‏السلام را بپذیرد و به آیین او بگرود، پادشاهی و بقای عزت وی را تأمین کنند.
فرعون (از پیشنهاد آنان شگفت زده شده و) به پیروان خود گفت: آیا شما از اینان دچار شگفتی نمی‏شوید که ایمان آوردن مرا به دین خود، شرط باقی ماندن عزت و سلطنت من قرار می‏دهند؟! در حالی که هر دو در حالتی از فقر و خواری هستند که خود مشاهده می‏کنید! (اگر این دو نفر راست می‏گویند که از جانب خدا آمده‏اند) پس چرا دستبندهایی از طلا به دستشان آویخته نشده است؟!
این سخن را به جهت بزرگ دانستن طلا و گرد آوردن آن و پست و حقیر شمردن پشم و پوشیدن آن گفت.
قال علی علیه‏السلام:... لقد دخل موسی بن عمران و معه أخوه هارون علیهماالسلام علی فرعون و علیهما مدارع الصوف و بأیدیهما العصی فشرطا له ان أسلم بقاء ملکه و دوام عزه، فقال: ألا تعجبون من هذین یشرطان لی دوام العز و بقاء الملک و هما بما ترون من حال الفقر و الذل، فهلا ألقی علیهما أساور من ذهب؟ اعظاما للذهب و جمعه و احتقارا للصوف و لبسه. [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، ترجمه و شرح فیض الاسلام، ص 790.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir