خبر دادن به ملاقات جویریه با شیر

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر دادن به ملاقات جویریه با شیر
از حضرت باقر علیه‏السلام روایت است که فرمود: مردی بنام جویریه عازم سفر از کوفه بود، حضرت علی علیه‏السلام به او فرمود: بدان که در میان راه به شیری برخورد خواهی کرد، جویریه گفت: چاره چیست؟
فرمود: به او بگو امیرالمؤمنین علیه‏السلام به من از تو امان داده است! جویریه از کوفه بیرون آمد، در میان راه همچنانچه حضرت گفته بود، متوجه شد شیری بطرف او می‏آید، جویریه صدا زد: ای شیر همانا امیرالمؤمنین علی بن ابی‏طالب به من از تو امان داده است. جویریه گوید: همینکه کلام حضرت را رساندم، آن حیوان برگشت در حالیکه سر را به زیر انداخته و همهمه می‏کرد، و با همین حال از نیزار پنهان شد (در روایتی آمده است که پنج بار همهمه کرد). جویریه بعد از انجام کار خود و بازگشت به کوفه، نزد حضرت علی علیه‏السلام رفت و جریان را بازگو کرد، حضرت فرمود: با آن شیر چه گفتی و او با تو چه گفت؟ جویریه گفت: هر چه فرموده بودید گفتم، و به برکت فرمایش شما از من منصرف شد، اما اینکه آن حیوان چه گفت- من نمی‏دانم خدا و رسول و وصی او بهتر می‏دانند. حضرت فرمود: او در حالیکه همهمه می‏کرد پشت نمود (و رفت) عرض کردم: آری. فرمود: آن حیوان به تو گفت: وصی محمد صلی الله علیه و آله و سلم را از من سلام برسان، سپس حضرت دست خود را به صورت عدد پنج نشان داد [1] (یعنی پنج بار) مؤلف گوید: آنچه از آیات قرآن و احادیث بسیار زیاد استفاده می‏شود این است که حیوانات دارای مقداری از فهم و شعور ولو ضعیف و مناسب با خودشان می‏باشند، و در همین راستا، به ذکر الهی می‏پردازند و اولیا خدا مخصوصا ائمه اطهار علیه‏السلام را می‏شناسند و احترام می‏کنند و همچنانکه مشخص می‏گردد که حیوانات دارای زبان گویائی میان خویش هستند که با آن تکلم می‏کنند هر چند در حوصله فهم ما نباشد. بحث بیشتر و ارائه قرآنی و احادیث مربوط نیاز به مجالی دیگر دارد.

پی نوشت ها:
[1] مدینه المعاجز، ص 44.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir