پیشگوئی کشته شدن اعشی بدست حجاج

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیشگوئی کشته شدن اعشی بدست حجاج
شخصی به نام اسماعیل بن رجا گوید: امیرالمؤمنین علیه‏السلام مشغول سخنرانی بود و از حوادث آینده سخن می‏گفت و پیشگوئی می‏کرد که ناگاه جوانی به نام اعشی برخاست و گفت: یا امیرالمؤمنین چقدر سخن شما به خرافات شبیه است؟ حضرت فرمود: ای پسر اگر تو در این سخن به خطا رفته باشی خداوند به وسیله جوان ثقیف به تو ضربه زند، آنگاه حضرت ساکت شد. گروهی از مردم که پای منبر بودند پرسیدند: یا امیرالمؤمنین جوان ثقیف کیست؟ فرمود: جوانی که بر این شهر (کوفه) مسلّط شود، هیچ حرمتی برای خداوند باقی نگذارد مگر آنکه آن را نابود کند، و گردن این جوان را با شمشیر خواهد زد!
پرسیدند: او چند سال حکومت می‏کند؟ فرمود: بیست سال اگر برسد! گفتند می‏میرد یا کشته می‏شود، فرمود: در بستر به واسطه مرضی که در شکم اوست از زیادی آنچه از درونش خارج می‏شود خواهد مرد.
روای گوید: به خدا قسم با دو چشم خود دیدم اعشی را در میان اسیرانی که از سپاه عبدالرحمن بن محمد گرفته بودند، در مقابل حجاج ایستاده بود، حجاج او را سرزنش کرد و به او گفت: آن شعری که در آن عبدالرحمن را به جنگ تشویق می‏کردی بخوان، سپس در همان مجلس د فرمان داد تا گردن او را قطع کردند. [1] .
در مورد حجاج و جنایات وی و تحقق پیشگوئیهای دیگر حضرت بعدا سخن خواهیم گفت.

پی نوشت ها:
[1] شرح ابن‏ابی‏الحدید، ج 2 ص 289.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir