آگاهی از حالات یک زن و حل مشکل او

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهی از حالات یک زن و حل مشکل او
امیرالمؤمنین علیه‏السّلام روزی به وشاء (یکی از یاران خود) فرمود: نزدیک بیا،وشّاء گوید: نزدیک شدم، فرمود: برو به محله خودتان بر در مسجد مردی را می‏بینی که با زنی نزاع می‏کند، آنها را نزد من بیاور، و شاء گوید: به آنجا رفتم همانطور که حضرت فرموده بود زنی با مردی نزاع می‏کرد به آنها گفتم: امیرالمؤمنین علیه‏السّلام شما را می‏خواند، با هم نزد حضرت آمدیم. حضرت فرمود:ای جوان چرا با این زن نزاع می‏کنی؟ گفت: یا امیرالمؤمنین من این زن را تزویج کرده‏ام، مهریه او را داده‏ام و زفاف نموده‏ام، هرگاه که به او نزدیک می‏شوم او خون می‏بیند و من از این مسأله متحیر گشته‏ام. حضرت فرمود: این زن بر تو حرام است و تو شوهر او نیستی! مردم با شنیدن این سخن مضطرب شدند و اختلاف کردند (که چرا زنی که عقد کرده همسر او نیست) حضرت به آن فرمود: هیچ مرا می‏شناسی؟ گفت: چیزهایی شنیده‏ام ولی تا به حال شما را ندیده‏ام (حضرت این سئوال را نمود تا معلوم شود با یکدیگر تبانی نکرده‏اند) حضرت فرمود: توئی فلانة دختر فلان مرد از آل فلان، عرض کرد: آری به خدا قسم، حضرت فرمود: آیا با مردی پسر فلانی مخفیانه پنهان از خانواده‏ات عقد موقت نبستی؟ آیا از آن مرد باردار نشدی به نوزاد پسر سالمی و چون از قوم خود ترسیدی آن طفل را شبانه برداشته در مکان خلوتی بر زمین گذاردی و آن طرف مقابل او ایستادی در این وقت (مهر مادری تو نگذاشت) غمگین شدی و برگشتی و طفل را برداشتی و (دوباره زمین گذاردی) در این موقع بچه گریه کرد و تو از رسوائی ترسیدی، سگهائی نیز آمدند و بر تو پارس کردند، تو از ترس گریختی، یکی از سگها نزدیک فرزند تو شد و او را بو می‏کرد خواست تا او را به خاطر بوی ناپسندش مجروح کند. تو برای اینکه به آن طفل آسیبی نرسد، سنگی برداشته به طرف سگ انداختی اما آن سنگ به فرزند تو خورد و زخمی شد، آن طفل از صدمه سنگ ناله‏ای زد و تو برای اینکه رسوا نشوی به او پشت کرده رفتی، اما دلت پرشور بود، دستهای خود را بلند کردی به طرف آسمان و گفتی: خدایا ای حفظ کننده امانتها او را حفظ کن. زن که تعجب کرده بود گفت: بله به خدا قسم تمام این سخنان صحیح است و من در سخن شما متحیرم (چگونه به اسرار من آگاهی و یا اینکه منظور شما از این سخنان چیست؟) آنگاه حضرت فرمود: آن مرد کجاست؟ مرد حاضر شد، فرمود: پیشانی (جلوی سر) خود را نمایان کن، آن مرد چنین کرد، حضرت به آن زن فرمود: توجه کن، این همان زخم است که در سر فرزند تو بود و این مرد پسر توست و خداوند متعال مانع شد از نزدیک شدن تو با او به واسطه آن نشانه‏ای (خونی) که دیدی، و خداوند فرزند تو را محافظت کرد همان‏گونه که درخواست کردی، شکر خدا را بر این نعمت به جای آور. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کشف الغمة، ج 1 ص 376 با کمی اختلاف و بحارالانوار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir