آگاهی به کار زشت هشت منافق

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهی به کار زشت هشت منافق
اصبغ بن نباته گوید: امیرالمؤمنین علیه‏السلام به ما مأوریت داد از کوفه به مدائن رویم، روز یکشنبه‏ای بود که از کوفه بیرون آمدیم، (یکی از منافقین به نام) عمرو بن حریث با هفت نفر تمرد کردند، و به ناحیه‏ای از حیره که خورنق نام داشت برای تفریح رفتند و گفتند: روز چهارشنبه به (مدائن) خواهیم آمد.
آنها در بین راه سوسماری را صید کردند و عمرو بن حریث از روی استهزاء دست سوسمار را بالا گرفت و گفت: این امیرالمؤمنین است با او بیعت کنید، آن هفت نفر با او بیعت کردند، خود عمرو نیز هشتمی بود.
در روایتی آمده است آنها گفتند: علی می‏پندارد که علم غیب می‏داند، اکنون ما او را برکنار و با این سوسمار بیعت کردیم. شب چهارشنبه راه افتادند و روز جمعه وارد مسجد مدائن شدند، همزمان با ورود اینها حضرت علی علیه‏السلام مشغول سخنرانی بود که نگاهش به اینها افتاد فرمود: ای مردم رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم بر من هزار حدیث بیان نمود که از هر حدیثی هزار در گشوده می‏شود و برای هر دری هزار کلید است. خداوند می‏فرماید: «یوم ندعو کل اناس بامامهم»، [1] روزی که هر انسانی را با رهبرش صدا بزنیم، من به خداوند سوگند می‏خورم که روز قیامت هشت نفر مبعوث می‏شوند که امام و پیشوای ایشان سوسمار است و اگر بخواهم می‏توانم نام آنها را افشا کنم! راوی گوید: عمرو بن حریث را دیدم که مثل شاخه قطع شده از شدت خجالت و شرمندگی، بی‏حال و پژمرده شده بود. [2] .

پی نوشت ها:
[1] الاسراء:71.
[2] الاختصاص، ص277 ینابیع المودّة، ص 71.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir