آگاهی از عاقبت ابن‏کوا

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهی از عاقبت ابن‏کوا
مردی به نام ابن‏کوّا از امیرالمؤمنین علیه‏السلام در مورد این آیه مبارکه «قل هل أنبؤ کم بالأخسرین اعمالا» [1] سئوال نمود، حضرت فرمود: اینها اهل کتاب هستند زمانی بر حق بوده سپس در دین خود بدعت گذاردند و گمان می‏کنند که کار نیکی انجام داده‏اند.
سپس حضرت از منبر فرود آمده و دست خود را بر کتف ابن‏کوا زده فرمود: ای ابن‏کوّا اهل نهروان نیز از ایشان دور نیستند! او گفت: ای امیرالمؤمنین من غیر از شما را نمی‏خواهم و از دیگری (مخالفین) سئوال نمی‏کنم (شما را امام می‏دانم) اصحاب گویند: در جنگ نهروان، ابن‏کوّا جزء خوارج (سپاه دشمن) دیدند که بر علیه حضرت می‏جنگید، یکی به او گفت: مادرت به عزایت نشیند، تو آن زمان از امیرالمؤمنین سئوال می‏کردی و امروز با او جنگ می‏کنی؟ در این میان مردی بر او حمله کرد و با ضربه نیزه او را به جهنم واصل کرد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] مدینة المعاجز.
[2] مناقب آل ابی طالب، ج 2 ص 301.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir