اگر آنچه پدرت می‏بیند ببینی گریه نمی‏کنی

نوع اصطلاح :
عنوان :
اگر آنچه پدرت می‏بیند ببینی گریه نمی‏کنی
شخصی بنام حبیب بن عمر گوید: به عیادت حضرت امیر علیه‏السّلام در همان بیماری که از دنیا رفت رفتم، نگاهی به جراحت (سر) حضرت‏انداختم و گفتم:
یا امیرالمومنین این زخم شما چیز (مهمی) نیست، و بر شما خوفی نیست، حضرت فرمود: ای حبیب به خدا قسم من همین ساعت از میان شما می‏روم. ام کلثوم دختر حضرت با شنیدن این جمله گریان شد، حضرت فرمود: دخترم چرا گریه می‏کنی؟ جواب داد: بابا شما فرمودی همین ساعت از من جدا می‏شوی، حضرت فرمود: دخترم گریه نکن، به خدا قسم اگر آنچه پدرت می‏بیند، ببینی گریه نمی‏کنی! حبیب گفت: عرض کردم یا امیرالمؤمنین شما چه می‏بینی؟ حضرت فرمود: ملائکه آسمانی و پیامبران را می‏بینم که کنار یکدیگر ایستاده همگی منتظرند مرا در آغوش بگیرند و اینک این برادرم محمد صلی الله علیه و آله است که نزد من نشسته و می‏فرماید: (یا علی) بیا که آنچه در مقابل تو است از حالتی که تو در آنی بهتر است. راوی گوید: از منزل خارج شدم تا آنکه حضرت از دنیا رفت. فردا صبح امام مجتبی علیه‏السّلام بر منبر رفت و پس از حمد و ثنای الهی فرمود: ای مردم شب گذشته قرآن نازل شد (شب بیست و سوم رمضان) و در این شب عیسی بن مریم به آسمان برده شد و در همین شب یوشع بن نون کشته شد و در این شب امیرالمؤمنین علیه‏السّلام از دنیا رفت. به خدا قسم هیچ یک از اوصیاء (پیامبران گذشته) و نه کسانی که بعد از او می‏آیند (از امام علیه‏السّلام) بر او در وارد شدن به بهشت سبقت نگیرند.
هر گاه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله او را به جنگ می‏فرستاد، جبرئیل در طرف راست او و میکائیل در طرف چپ او یاری را می‏دادند.
آنگاه حضرت فرمود: او از مال دنیا طلا و نقره‏ای (هیچ پولی) باقی نگذارد، مگر هفتصد درهم که از سهم او زیاد آمده بود و می‏خواست برای خانواده‏اش خدمتکاری بگیرد. [1] .
بارالها! معرفت خویش و پیامبر گرامی و خاندان بزرگوار او را نصیب ما بگردان و ما را از دوستان و شیعیان مخلص ایشان قرار بده.
اللّهم احینا حیاة محمد و آل محمد و امتنا ممات محمد و آل محمد و الحمدللّه اولا و آخرا.

پی نوشت ها:
[1] مناقب اهل البیت علیه‏السّلام، ج 1 ص 146.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir