چنین کسی از اولیاء الله است

نوع اصطلاح :
عنوان :
چنین کسی از اولیاء الله است
فرستاده پادشاه روم از ابوبکر پرسید؛ چه کسی امیدی به بهشت ندارد و از آتش و خدا نمی‏ترسد، و رکوع و سجود بجا نمی‏آورد، و مردار و خون می‏خورد و فتنه را دوست می‏دارد، و با حق دشمن است و بر نادیده گواهی می‏دهد؟ ابوبکر به او پاسخ نداد و عمر به او گفت: بر کفرت افزوده شد.
امیرالمومنین علیه‏السلام باخبر گردید، پس فرمود: چنین کسی از اولیاء الله است؛ زیرا تنها امیدش به خداست نه بهشت او، و از خدا می‏ترسد نه از آتش او و از ظلم خدا نمی‏ترسد بلکه از عدالتش، و در نماز میت رکوع و سجود بجا نمی‏آورد و ماهی و ملخ می‏خورد با اینکه آنها مرده‏اند، کبد می‏خورد و آن خون است. و بر بهشت و دوزخ گواهی می‏دهد با این که آنها را ندیده است. [1] .
نکته:
در سوالات طاووس یمانی از امام محمد باقر علیه‏السلام آمده: چه وقت بود که یک سوم مردم هلاک شدند؟
امام علیه‏السلام به او فرمود: اشتباه کردی خواستی بگویی یک چهارم مردم، و آن روزی بود که قابیل هابیل را کشت.
پرسید، کدام یک از هابیل و قابیل پدر آدمیان است؟
فرمود: هیچ کدام، بلکه پدر آنان شیث بن آدم است.پرسید؛ کدام گواهی حق بود که گویندگانش در آن دروغگو بودند؟
فرمود: گواهی منافقین که به پیامبر صلی الله علیه و آله می‏گفتند: نشهد انک لرسول الله؛ گواهی می‏دهیم که تو فرستاده خدا هستی.پرسید: کدام فرستاده خدا بود که نه از جن بود و نه از انس؟
فرمود: کلاغ که خداوند فرموده:
فبعث الله غرابا یبحث فی الارض؛ خداوند کلاغی را برانگیخت که زمین را به چنگال خود گود نماید.پرسید؛ بر چه کسی دروغ بستند که نه از پری بود و نه آدمی؟
فرمود: بر گرگ که برادران یوسف بر او دروغ بستند.
پرسید؛ چه چیز است که اندک آن حلال و زیاد آن حرام می‏باشد؟
فرمود: نهر طالوت: ان الله مبتلیکم بنهر فمن شرب منه فلیس منی و من لم یطمعه فانه منی الا من اغترف غرفه بیده. [2] .
پرسید: کدام روزه است که از خوردن و آشامیدن منع نمی‏کند؟
فرمود: روزه مریم. [3] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب، سروی، قضایاه (ع) فی عهد ابی‏بکر.
[2] طالوت به سپاه خود گفت : همانا خدا شما را به نهر آبی آزمایش کند هر آن که از آن بسیار بیاشامد از من نیست و هر که هیچ نیاشامد یا کفی بیش نگیرد از من و هم آیین من خواهد بود (سوره بقره، آیه 248).
[3] مناقب، سروی، ج 2، ص 288.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir