عجیب‏تر از همه

نوع اصطلاح :
عنوان :
عجیب‏تر از همه
هنگامی که عقبه بن ابی‏عقبه از دنیا رفت، حضرت امیر علیه‏السلام با گروهی از یاران خود که عمر نیز در آن جمع بود بر جنازه عقبه حاضر شدند، از آن میان علی علیه‏السلام به مردی که در آنجا حاضر بود فرمود: با مردن عقبه زنت بر تو حرام گردید. عمر گفت: یا علی! تمام قضایای تو عجیب است ولی این از همه عجیب‏تر، انسانی می‏میرد و همسر شخص دیگری بر شوهرش حرام می‏شود؟!
حضرت فرمود: بله، این مرد غلام عقبه است و زن او آزاد است و آن زن امروز از عقبه ارث می‏برد و در نتیجه قسمتی از شوهر خود را مالک می‏شود، و زن بر غلام خود حرام می‏باشد تا این که او را آزاد نموده و مرد او را عقد نماید.
در این موقع عمر به آن حضرت علیه‏السلام عرضه داشت: برای مثل چنین قضایایی که در آنها اختلاف می‏کنیم باید از شما بپرسیم. [1] .
نکته:
نظیر این قضیه روایتی است که صدوق (ره) در مقنع آورده: که علی بن عقبه از امام صادق علیه‏السلام پرسید از غلامی که چهار نفر آزاد را یکی پس از دیگری کشته امام علیه‏السلام فرمود: او به اولیای مقتول چهارم اختصاص دارد، می‏خواهند او را می‏کشند و یا به بردگی می‏گیرند؛ زیرا هنگامی که نفر اول را به قتل رسانده اولیای او وی را مستحق شده‏اند و چون نفر دوم را کشته اولیای دوم او را از اولیای اول مستحق گردیده‏اند و چون نفر سوم را کشته اولیای او وی را از اولیای دوم مستحق گردیده‏اند و چون نفر چهارم را کشته به اولیای چهارم تعلق یافته است که اگر بخواهند او را می‏کشند و یا استرقاق می‏کنند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب، سروی، قضایاه (ع) فی عهد الثانی.
[2] وسائل ج 19، ص 277.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir