جنگ و حماسه

نوع اصطلاح :
عنوان :
جنگ و حماسه
هنگامی که حضرت امیر علیه‏السلام یاران خود را به نبرد با دشمن ترغیب می‏نمود این دستورات را به آنان گوشزد می‏کرد:
زره‏داران را در پیش روی لشکر و جنگجویان بی‏سلاح را عقب لشکر قرار دهید دندانهایتان را بر هم بفشارید؛ زیرا که آن سبب می‏شود شمشیرها کمتر به سرتان کارگر شود؛ به هنگام پرتاب نیزه پیچ و خم بخورید که در اصابه نیزه به دشمن موثر است؛ نگاهتان را پایین بیندازید که دل را قوی و قلب را آرامتر می‏کند؛ سر و صدا و هیاهو نکنید؛ زیرا متانت و وقار بیش از هر چیز ترس و هراس را برطرف می سازد؛ پرچم خود را استوار نگهداشته و اطرافش را خالی نکنید، و آن را به دست دلیران سپاه و کسانی که خطرها را از شما دور می‏کنند بسپارید [1] آنان هستند که اطراف پرچم را می‏گیرند و از چهار جانب آن را نگهداری می‏کنند، نه از آن عقب می‏افتند که تسلیم دشمن شوند، و نه بر آن پیشی می‏گیرند که تنها بماند. [2] .
و نیز آن حضرت علیه‏السلام در بعض روزهای صفین به یاران خود فرمود: ترس از خدا را شعار خود سازید، و ثبات قدم و آرامش را پیشه کنید دندانهایتان را بر هم بفشارید که شمشیرها را از سرتان دورتر می‏کند، زره را با دقت در برکنید، شمشیرها را در غلاف حرکت دهید، با گوشه چشم غضب آلود به دشمن نظر افکنید، از هر طرف نیزه بپرانید، با نوک شمشیر زد و خورد کنید اگر شمشیرتان نمی‏رسد با پیش رفتن آن را به دشمن برسانید. [3] .

پی نوشت ها:
[1] یکی از مصادیق این فرمایش امام علیه‏السلام ربیعه بن مکدم از قبیله بن فراس است آورده‏اند که: در سفری چند کجاوه از اهل و عائله‏اش همراهش بودند که به تنهایی از آنها پاسداری می‏نمود. در این موقع دو اسب‏سوار از طایفه بنی سلیم متوجه او شده، یکی از آنان تیری به سوی او پرتاب نمود تیر به قلب وی اصابت کرد. در این هنگام ربیعه برای این که دشمن از این حادثه آگاه نشود و به حریم او متعرض نگردد نیزه‏اش را در زمین فرو برد و در حالی که بر زین نشسته بود به آن تکیه زد تا این که کجاوه‏ها به خانه‏های حی رسیدند، و بنی سلیم همچنان در پیشروی او ایستاده حرکتی از خود نشان نمی‏دادند به تصور این که او زنده است، تا اینکه یکی از آنان متوجه شده به آنان گفت: به نظرم او مرده است؛ زیرا اصلا حرکت نمی‏کند، پس تیری به جانب اسب او انداختند، و ناگهان اسب او از جا پرید و بدن بی‏جان ربیعه از بالای زین بر زمین افتاد. (محمدتقی شوشتری).
[2] نهج‏البلاغه، خطبه 120.
[3] نهج‏البلاغه، خطبه 63.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir