عثمان برخاست

نوع اصطلاح :
عنوان :
عثمان برخاست
چند نفر از اهل حل [1] کبکی را صید نموده و آن را پخته به عثمان که در حال احرام بود تقدیم نمودند، عثمان گفت: این صیدی است که ما خود آن را شکار ننموده‏ایم بلکه افرادی غیر محرم آن را صید نموده برای ما آورده‏اند بنابر این خوردن آن برای ما بدون مانع می‏باشد. از آن میان مردی گفت: علی علیه‏السلام خوردن چنین صیدی را جایز نمی‏شمرد.
عثمان کسی را به نزد آن حضرت فرستاد. علی علیه‏السلام با قیافه‏ای خشمگین وارد گردید، عثمان به آن حضرت گفت: تو زیاد با ما مخالفت می‏کنی؟
امیرالمومنین علیه‏السلام فرمود: یاد می‏کنم خدا را درباره کسانی از شما که بخاطر دارند مردی پنج تخم شتر مرغ نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله آورد و پیغمبر به وی دوازده نفر از صحابه رسول خدا بر آن گواهی دادند، در این موقع عثمان برخاست و داخل در خیمه گاه خود گردید و طعام را برای اهل حل گذاشت. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ساکنین خارج از محدوده و مقصود از حرم مکه معظمه تا مقدار مشخصی از اطراف آن می‏باشد.
[2] مناقب، سروی، ج 1، ص 502.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir