اقرار به حق

نوع اصطلاح :
عنوان :
اقرار به حق
ابن‏ابی‏الحدید در شرح نهج‏البلاغه از موفقیات زبیر بن بکار در ضمن خبری طولانی از ابن‏عباس نقل کرده که گوید: عمر به من گفت: کسی که پندارند می‏تواند در دریای علم و دانش شما به همراهتان غوص نموده تا به قعر آن رسد، حقا که گمانی کرده بی‏اساس، و قطعا از آن عاجز است، من از خدا برای خودم و تو طلب آمرزش می‏کنم، و درباره موضوع دیگر صحبت کن. و آنگاه شروع کرد به سوال نمودن، و من به او پاسخ می‏گفتم و هر بار به من می‏گفت: صحیح گفتی حق با توست (خداوند پیوسته تو را به گفتن حق موفق بدارد). به خدا سوگند تو شایسته تری از تو پیروی کنند. [1] .
نکته:
این که عمر با ذکر سوگند به ابن‏عباس می‏گوید: تو شایسته تری از تو پیروی کنند بر یک قضیه عقلی و فطری تنبه داده که آیات قرآن نیز بر آن تصریح دارد: افمن یهدی التی الحق احق ان یتبع امن لا یهدی الا ان یهدی فما لکم کیف تحکمون. [2] .
آیا کسی که خلق را به راه حق رهبری می‏کند سزاوارترست پیروی شود یا آن که ره نمی‏یابد مگر این که خود هدایت شود، پس شما را چه شده چگونه حکم می‏کنید.
و در جایی که عمر به ابن‏عباس این چنین گفته، پس چه رسد به امیرالمومنین علیه‏السلام حال آن که ابن‏عباس قطره‏ای است از دریای بیکران او.

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه، ابن‏ابی‏الحدید، ج 3، ص 106.
[2] سوره یونس، آیه 34.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir