ابراهیم بن مالک اشتر

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابراهیم بن مالک اشتر
ابراهیم در نوجوانی مانند پدرش مردانه همراه حضرت علی علیه‏السلام در جنگ صفّین مجاهدت کرده است. او مردی شاعر، فصیح، سخنور، شجاع و همواره از علاقه‏مندان و موالیان فداکار اهل بیت رسالت بود. [1] .
نصر بن مزاحم نقل می‏کند: هنگامی که معاویه در صفّین، عمروعاص را با لشکری از گروه «حمیر» و «یحصب» به میدان فرستاد، مالک اشتر مقابل آنها آمد و قصد مبارزه با فرمانده گروه یعنی عمروعاص را کرد، اما همین که عمروعاص وی را شناخت، سست شد و ترسید، ولی از روی خجالت در صحنه باقی ماند و چند نوبتی بین او و مالک نیزه ردّ و بدل شد، اما عمرو عاص چون نتوانست با مالک اشتر مقابله کند از صحنه جنگ فرار کرد و با شرمندگی به سپاه معاویه بازگشت. پس از این اقدام، جوانی از گروه حمیر، عمروعاص را ملامت کرد و پرچم را از وی گرفت و به میدان آمد و در حالی که رجز می‏خواند و جولان می‏داد، مبارز می‏طلبید. مالک اشتر پسرش ابراهیم را فراخواند و گفت: «پرچم را بگیر، بهتر است که جوان به جنگ جوان برود.»
ابراهیم، پرچم را گرفت و پیش رفت و در حالی که رجز می‏خواند، به جوان حمیری حمله کرد و هرکدام به یکدیگر نیزه زدند تا سرانجام جوان حمیری از پای درآمد و به هلاکت رسید. [2] .
«ابراهیم» برای حمایت از خون‏خواهی سیدالشهدا علیه‏السلام به قیام مختار در کوفه پیوست و ارکان حکومت او را پابرجا و تثبیت کرد، هم‏چنین با «مصعب بن زبیر» به جنگ «عبدالملک بن مروان» رفت و بالاخره در سال 71 یا 72 هجری به شهادت رسید و در نزدیکی سامراء به خاک سپرده شد. مصعب در فراق ابراهیم و کوتاهی مردم عراق می‏گفت: «یا ابراهیم، و لا ابراهیم لی الیوم؛ ای ابراهیم، دیگر مثل ابراهیم برای من نیست.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] اعیان الشیعه، ج 2، ص 200.
[2] وقعة صفّین، ص 440.
[3] ر. ک: اعیان الشیعه، ج 2، ص 200.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir