ابو مؤمن وائلی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو مؤمن وائلی
ابو مؤمن از راویان حدیث از حضرت علی علیه‏السلام است که در نهروان شرکت داشت.
همو از سوید بن عبید عجلی نقل می‏کند که ابومؤمن گفت: در هنگام جنگ با خوارج و هلاکت نهروانیان، از امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام شنیدم که می‏فرمود: «انظروا فیهم رجلاً کأنّ ثدیه مثل ثدی المرأة، أخبرنی النبی صلی الله علیه و آله أنی صاحبه؛ در میان کشته‏ها نگاه کنید و مردی را پیدا کنید که دستش به قدری بالا آمده، گویا سینه‏های زن است. [1] پیامبر خدا صلی الله علیه و آله این خبر را به من داده است.» یاران امیرالمؤمنین بسیار جست و جو کردند، ولی جسد او را پیدا نکردند و گفتند: «او را نیافتیم.» حضرت فرمود: «اگر راست گفته باشید، پس شما بهترین مردم را کشته‏اید [2] بگردید تا او را پیدا کنید.» گفتند: «ای امیرمؤمنان هفت کشته زیر درخت خرما است که جست و ج نکردیم» آنان رفتند و گشتند و سرانجام مردی را یافتند که سینه‏اش [3] شبیه سینه زن بود.
ابو مؤمن در ادامه می‏گوید: هنگامی که جسد آن مرد را می‏آوردند، دیدم ریسمانی به پایش بسته‏اند و جسد او را می‏کشند، در آن هنگام حضرت علی علیه‏السلام را دیدم که می‏فرمود: «قتلاکم فی الجنة و قتلاهم فی النار؛ کشته‏های شما در بهشتند و کشته‏های آنها در آتش‏اند.» [4] .

پی نوشت ها:
[1] ذو الثدیه: نام کسی از سران خوارج بود و چون دستی داشت همچون پستان زنان لذا به او «ذا الثدیه» می‏گفتند؛ زیرا دست او را چون می‏کشیدند به بلندی دست دیگرش می‏شد و چون آن را رها می‏کردند، جمع می‏شود و به شکل پستان زن درمی‏آمد.
[2] یعنی گروه خوارج از بدترین مردمند، به شرط آن که شخصی که گفتم جنازه‏اش را پیدا کنید، و اگر جنازه او را نیابید، معلوم می‏شود که ما با نیکان جنگیده‏ایم.
[3] در بعضی نقل‏ها آمده که فرمود: «بازوی او مثل سینه زن بالا آمده است.»
[4] تاریخ بغداد، ج 14، ص 362.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir