اشعث بن قیس کندی (معدی کرب)

نوع اصطلاح :
عنوان :
اشعث بن قیس کندی (معدی کرب)
اسم اصلی اشعث «معدی کرب» بود، اما چون موهای سرش همواره ژولیده بود به او «اشعث» می‏گفتند و به تدریج نام اصلی او فراموش شد و به «اشعث» معروف گردید و گاهی هم او را به کنیه‏اش «ابو محمّد» صدا می‏کردند.
اشعث فرزند «قیس بن معدی کرب بن معاویة بن جبله کندی»، از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله به شمار می‏آید. او در سال دهم هجری با جمعی از قبیله کنده [1] (شصت [2] یا هفتاد [3] نفر) نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله شرفیاب شدند و همگی اسلام آوردند. اشعث در بسیاری از جنگ‏های صدر اسلام از جمله در جنگ یرموک در شام جنگید و یک چشمش آسیب دید. و نیز در جنگ‏های قادسیه، مدائن، جلولا و نهاوند در عصر عمر بن خطاب شرکت کرد و بعد ساکن کوفه شد و در خلافت حضرت امیر علیه‏السلام، در رکاب آن حضرت در جنگ‏های جمل و صفین نیز شرکت نمود و جنگید. [4] .
به نقل ابن ابی الحدید، رسول خدا صلی الله علیه و آله قتیله خواهر اشعث را به ازدواج خود درآورد، ولی پیش از آن که به حضور پیامبر خدا صلی الله علیه و آله برسد، آن حضرت رحلت فرمود. [5] .

پی نوشت ها:
[1] کنده قبیله‏ای است از یمن که در جاهلیت ساکن بخش جنوبی جزیرة العرب بودند.
[2] اسد الغابه، ج 1، ص 98.
[3] الاصابه، ج 1، ص 88.
[4] همان مدارک و به شرح ابن ابی الحدید، ج 1، ص 292.
[5] شرح ابن ابی الحدید، ج 1، ص 293.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir