اویس قرنی

نوع اصطلاح :
عنوان :
اویس قرنی
اویس فرزند عامر (عمرو) مرادی یمانی بود که به «اویس بن عامر» و «اویس قرنی» شهرت داشت. او در عهد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله ایمان آورد، اما موفق به زیارت حضرت نشد به خاطر اطاعت از فرمان مادرش از مدینه بازگشت. وی در اصل اهل یمن بود، اما در زمان خلافت عمر در کوفه سکنا گزید. [1] و از بزرگان و اعلام تابعین [2] است. [3] .
او در زمره یاران با وفای امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود و با حضرت بیعت کرد که تا پای جان از ولایت امام علیه‏السلام دفاع کند. وی در جنگ جمل و صفین در رکاب حضرت جنگید و در صفین به شهادت رسید. [4] .
هنگامی که امیر المؤمنین علیه‏السلام برای اولین بار وی را دید، از سیمای نورانیش او را شناخت و فرمود: تو باید اویس باشی؟ عرض کرد: بلی، من اُویسم. فرمود: باید قرنی باشی؟ گفت: آری، من اُویس قرنی‏ام. [5] .

پی نوشت ها:
[1] ذهبی در سیرة اعلام النبلاء، ج 5، ص 70 در جریان ملاقات اویس با عمر بن خطاب به این موضوع اشاره کرده است که در پاورقی چند صفحه بعد همین شرح حال آمده است.
[2] ر. ک: همین کتاب، ص 34.
[3] اسد الغابه، ج 1، ص 151؛ الاصابه، ج 1، ص 219.
[4] رجال طوسی، ص 35، ش 15؛ وقعة صفین، ص 324؛ الاصابه، ج 1، ص 221 و 222.
[5] رجال کشی‏ص 98، ح 156.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir