ثابت انصاری (ابو فضاله)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ثابت انصاری (ابو فضاله)
وی از اصحاب بدر پیامبر صلی الله علیه و آله و از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام است که در صفّین در رکاب آن حضرت به شهادت رسید. [1] .
علاّمه «تستری» گفته است که «رجال شیخ» اسم ابو فضالة انصاری را با ثابت بنانی، درهم آمیخته است و او شاید همان ثابت بن عبید انصاری است که به گفته ابن عبدالبر، از اصحاب بدر بود و در صفّین به شهادت رسیده است؛ بنابراین ثابت بنانی تابعی است نه صحابی، و در سال 123 قمری از دنیا رفته است. [2] .
همو از فرزندش فضاله نقل می‏کند: من با پدرم «ابو فضاله» در ینبع (بیرون مدینه) به عیادت علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام رفتیم، حضرت در بستر بیماری بود که پدرم عرض کرد: چرا در این جا مانده‏اید؟ اگر مرگ شما فرا رسد تنها اعراب جهینه شما را تشییع خواهند کرد، بهتر است به مدینه بیایید که اگر اتفاقی برای شما پیش آمد، اصحاب بر شما نماز بخوانند و تشییع نمایند؛ اما حضرت علی علیه‏السلام فرمود: ای ابو فضاله! من از این درد و بیماری نمی‏میرم، «إنّ النبی صلی الله علیه و آله عهد إلی أنی لا أموت حتی اُضرب ثم تخضب هذه من هذه یعنی لحیته من دم هامته؛ زیرا پیامبر خدا صلی الله علیه و آله با من عهده کرده که من نمی‏میرم تا ضربتی بخورم و این جا (محاسن) از خون آن جا (فرق سرم) رنگین شود. [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 36، ش 3.
[2] قاموس الرجال، ج 2، ص 439؛ اسد الغابه، ج 5، ص 273.
[3] قاموس الرجال، ج 2، ص 439؛ اسد الغابه، ج 5، ص 273.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir