جابر بن عمیر انصاری

نوع اصطلاح :
عنوان :
جابر بن عمیر انصاری
جابر بن عمیر که از اصحاب رسول اسلام صلی الله علیه و آله به شمار می‏آید. [1] از یاران علی علیه‏السلام و از شاهدان صفّین نیز می‏باشد.
نصر بن مزاحم از جابر بن عمیر چنین نقل می‏کند که گفت: امیر مؤمنان علیه‏السلام در «یوم الهریر» در هیاهوی نبرد، رو به قبله کرد و دست‏های خود را بلند نمود و چنین ندا داد:
یا اللَّه، یارحمن [یارحیم] یا واحد [یا أحد] یا صمد یا اللَّه یا إله محمد، اللهم الیک نُقِلت الأقدام، و أفْضَت القلوب، و رُفِعت الأیدی... اللهم انّا نشکو الیک غیبة نبینا صلی الله علیه و آله، و کثرة عدوّنا، و تشتُّت أهوائِنا، «ربّنا افتح بینا و بینَ قومِنا بالحق و أنت خیرُ الفاتحین» سیروا علی برکة اللَّه؛
ای خداوند! ای مهربان [ای بخشاینده] ای یکتا [ای یگانه] ای بی‏نیاز، ای خدای محمد، بارالها، گام‏ها به سوی تو برگردد و دل‏ها برای تو در سینه‏ها تپد و دست‏ها به درگاه تو برآید... بارالها ما از فقدان پیامبرمان و فزونی دشمنان و پراکندگی آرزوهایمان به تو شکایت می‏کنیم. «پروردگارا، تو در نزاع بین ما و قوم ما به حق داوری کن و ما را فاتح گردان که تو بهترین پیروزی دهنده‏ای.» بعد فرمود: به برکت و فضل خدا پیش روید.... [2] .
از این عبارتی که ابن مزاحم در وقعة صفین از جابر بن عمیر نقل کرده به خوبی معلوم می‏شود این صحابی رسول خدا صلی الله علیه و آله در جنگ صفین در رکاب حضرت علی علیه‏السلام شرکت داشته و از یاران حضرت بوده است.

پی نوشت ها:
[1] اسد الغابه، ج 1، ص 259؛ رجال طوسی، ص 13، ش 10؛ تهذیب التهذیب، ج، ص 10.
[2] وقعة صفّین، ص 477.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir