جمیل بن کعب ثعلبی

نوع اصطلاح :
عنوان :
جمیل بن کعب ثعلبی
جمیل بن کعب، از سادات ربیعه و از شیعیان و یاران امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود که در جنگ جمل و صفین در رکاب آن حضرت شرکت داشت.
علامه محسن امین از مداینی نقل می‏کند: هنگامی که قوای معاویه، «جمیل» را به اسارت گرفتند، او را نزد معاویه بردند. معاویه خطاب به وی گفت: خدا را شکر که بالاخره به چنگ ما افتادی، آیا مگر تو نبودی که در جنگ جمل، چنین گفتی و سرودی:

أصبحت الاُمة فی أمرٍ عجب
و الملک مجموعٌ غداً لِمَن غلب

قد قلتُ قولاً صادقاً غیر کذب
إنّ غداً تهلک أعلام العرب

- به راستی که امت اسلام گرفتار امر عجبیبی شده است و سرانجام حکومت و خلافت از آن کسی خواهد شد که در این جنگ پیروز گردد.
- من این سخنان را به گزاف نگفته‏ام و حتماً فردا جنگ، بزرگان عرب را در کام خود خواهد بلعید. [1] .
وی در پاسخ معاویه گفت: در این مورد سخن مگو که سخن گفتنت نیز مصیبت است. معاویه گفت: چرا مصیبت است؟ چه نعمتی بالاتر از این که خدا مرا بر مردی - علی علیه‏السلام - مسلط کرد که فقط در ساعتی، جمع زیادی از بهترین یاران و اصحابم را به قتل رساند؟ پس از این سخنان، معاویه دستور داد که جمیل را ببرند و گردنش را بزنند.
در این لحظه جمیل دست به دعا برداشت، معاویه با شنیدن دعای وی گفت: خداوند تو را بکشد ای جمیل، زیرا مرا نفرین کردی و در نفرینت زیاده روی کردی و هم‏چنین مرا دعا نمودی و در دعایت نیز افراط کردی. سپس دستور داد که او را آزاد کنند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] اشاره معاویه از یادآوری این شعر، احتمالاً این بود که جمیل در «جنگ جمل» تصور می‏کرد، هر کسی در این جنگ پیروز شود، آینده برای او خواهد بود و حال آن که درست برعکس شد؛ زیرا با این که علی علیه‏السلام در جمل و نهروان پیروز شد و در صفّین نیز در آستانه پیروزی بود، امابا تسلط یافتن معاویه بر «جمیل بن کعب» سرانجام تصور جمیل کاملاً غلط از آب درآمد.
[2] اعیان الشیعه، ج 4، ص 222.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir