جویریه بن مسهر عبدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
جویریه بن مسهر عبدی
وی از اصحاب امام علی علیه‏السلام و اعراب کوفه است [1] که در برخی جنگ‏های حضرت حضور داشت. [2] .
جویریه بسیار مورد اطمینان و وثوق و علاقه‏مندی حضرت علی علیه‏السلام بود و از اصحاب سرّ آن حضرت به شمار می‏آمد. روزی به او نگاه کرد و ندا کرد: «یا جویریة ألحق بی لا أباً لک، ألا تعلم أنّی أهواک و اُحبّک؟ ای جویریه! نزد من بیا، مگر نمی‏دانی دلم هوای تو کرده و تو را دوست دارم.» بعد با نوک پا به جویریه زد و فرمود: «اموری را به تو می‏گویم، تو آنها را حفظ کن.» و بدین ترتیب در اسرار امور با حضرت علی علیه‏السلام شریک شد و آگاه گردید. [3] .
راوندی در «الخرائج و الجرائح» می‏نویسد: روزی، امیرمؤمنان علیه‏السلام به جویریه فرمود: «لتعتلنّ إلی العَتل الزنیم و لیقطعنَّ یدک و رِجلک، ثم لَیصلُبَنَّک؛ ای جویریه! تو به دست مردی پست فطرت و فرومایه کشته خواهی شد، او ابتدا دست و پای تو را قطع می‏کند، سپس تو را به دار می‏آویزد.» مدتی بعد که زیاد بن ابیه از طرف معاویه والی کوفه گردید، وی را احضار کرد و دستور داد دست و پای جویریه را قطع کردند و سپس او را به دار کشیدند. [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 37، ش 4.
[2] رجال برقی، ص 5.
[3] قاموس الرجال، ج 2، ص 759.
[4] الخرائج و الجرائح، ج 1، ص 202؛ قاموس الرجال، ج 2، ص 758.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir