حارث بن غزیه

نوع اصطلاح :
عنوان :
حارث بن غزیه
او از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله است و «عبداللَّه بن رافع» به واسطه او از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت نقل کرده است که گفت: از رسول خدا صلی الله علیه و آله در فتح مکه شنیدم که می‏فرمود: «لا هجرة بعد الفتح؛ بعد از فتح مکه هجرت معنا ندارد». [1] .
حارث بن غزیه در جنگ جمل در رکاب حضرت علی علیه‏السلام حضور داشت و در میدان جنگ ندا داد: «ای گروه انصار! آیا می‏خواهید هنگامی که در پیش‏گاه خداوند حاضر شوید، بگویید: «ربنا انا اطعنا ساداتنا و کبراءنا فأضلّونا السبیلا؛ [2] خداوندا، ما اطاعت امر بزرگان و پیشوایان [فاسد] خود را کردیم که ما را به گمراهی کشیدند» ای گروه انصار! همان گونه که قبلاً در نصرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله پیش‏گام شدید، هم اکنون نیز در یاری امیرمؤمنان علیه‏السلام بکوشید که به خدا قسم این یاری و نصرت هم شبیه به حمایتتان از رسول خدا صلی الله علیه و آله است، جز این که مرتبه و فضل جهاد نخست شما واضح‏تر است. [3] [4] .

پی نوشت ها:
[1] اسد الغابه، ج 1، ص 343.
[2] احزاب 33، آیه 67.
[3] در شرح حال حجاج بن عمرو آمد، ابن اثیر نقل کرده که وی این آیه و سخنان را خطاب به انصار تلاوت کرده است، (اسد الغابه، ج 1، ص 382) البته این دو قول با هم منافاتی ندارد؛ زیرا هر دو انصاری‏اند و مانع ندارد که حارث بن غزیه در جمل، و حجاج بن عمرو در صفّین آن را گفته باشند.
[4] اعیان الشیعه، ج 4، ص 372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir