حارث بن مره عبدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حارث بن مره عبدی
حارث بن مره از یاران علی علیه‏السلام بود که در جنگ صفّین به فرماندهی پیاده نظام میسره (طرف چپ) سپاه امیرمؤمنان منصوب شد. [1] .
طبری و دیگران نقل می‏کنند: هنگامی که به امیرالمؤمنین علیه‏السلام خبر دادند که خوارج نهروان افرادی بی‏گناه را به قتل رسانده‏اند و مانند عبداللَّه بن خباب صحابی رسول خدا صلی الله علیه و آله را به جرم حق‏گویی سر بریده و شکم همسرش را پاره کردند و فرزند در رحم او را نیز به قتل رسانده‏اند و سه زن از طایفه طی و ام سنان صیداویه را به ناحق کشته‏اند، حضرت علیه‏السلام سخت اندوهگین شد و «حارث بن مرّه عبدی» را به عنوان سفیر خود، برای دعوت آنان به پرهیز از جنگ و بازگشت آنها به اردوی سپاه اسلام و دست برداشتن از آدم‏کشی و فتنه فرستاد، متأسفانه وقتی حارث به نزد خوارج در کنار نهر رفت آن مردان نادان و جاهل، حارث را بدون هیچ جرم و گناهی به قتل رساندند، وقتی حضرت و مردم از این خبر آگاه شدند، اجتماع کردند و از حضرت خواستند که حرکت کند و شر این گروه نادان و احمق را برکند. [2] .
البته از ابن اثیر قول دیگری در شهادت حارث نقل شده است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] وقعة صفّین، ص 205.
[2] ر. ک: تاریخ طبری، ج 5، ص 82؛ مروج الذهب، ج 2، ص 415.
[3] کامل ابن اثیر، ج 2، حوادث سال 39، ص 429.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir